Siyaset felsefesi ve tarih bağlamında Leo Strauss ve Luc Ferry-Alain Renault karşılaştırması
Comparison of Leo Strauss and Luc Ferry-Alain Renault in the context of political philosophy and history
- Tez No: 769460
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Siyaset felsefesi ve tarih ikiliği, felsefe tarihi boyunca uzlaşmaz kabul edilen kavramlar olarak görülmüştür. Strauss'a göre bu durum, moderniteye kadar sürmüştür. Modernite ile birlikte yükselen“tarihsicilik”mefhumu, siyaset felsefesinin imkanını yok eden başat unsurlardan biri haline gelmiştir. Tarihsicilik, siyaset felsefesini ve siyaset felsefesinin imkanı olarak doğal hakkı reddettiği ölçüde, Leo Strauss tarafından mahkum edilmiştir. Strauss, modernite içinde karşı tarihsici bir siyaset felsefesinin varolamayacağını ve modernitenin zorunlu olarak çöküşe meyleden yapısı itibariyle çözümün, klasik siyaset felsefesine dönmek olduğunu iddia etmiştir. Bu çalışmada, Strauss'un ve diğer modernite eleştirmenlerinin öncülleri ve bu öncüllerinin sonuçları, Luc Ferry ve Alain Renault'nun modernite ve modernitenin yarattığı değerlerin savunusu üzerinden kritik edilecektir. Ayrıca, modernite değerlerinin bu savunusundan doğabilecek karşı tarihsici bir siyaset felsefesinin imkanı sorgulanacak ve cumhuriyetçi düşüncenin bu imkanın tam karşılığı olduğu savının savunusu yapılacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Tarihsicilik, Modernite, Siyaset Felsefesi, Cumhuriyetçilik, Doğal hak
Özet (Çeviri)
The duality of political philosophy and history has been seen as irreconcilable concepts throughout the history of philosophy. According to Strauss, this situation lasted until modernity. The notion of " which has risen with modernity, has beco me one of the dominant elements that destroy the possibility of political philosophy. Historicism, to the extent that it rejects political philosophy and natural right as the possibility of political philosophy, has been condemned by Leo Strauss. Strauss c laimed that a counterhistorical political philosophy could not exist in modernity and that the solution was to return to classical political philosophy, as modernity necessarily tends to collapse. In this study, the antecedents of Strauss and other moderni ty critics and the results of these predecessors will be criticized through Luc Ferry and Alain Renault's defense of modernity and the values created by modernity. In addition, the possibility of a counterhistorical political philosophy that may arise fr om this defense of the values of modernity will also be questioned and the argument that the republican thought is the exact equivalent of this opportunity will be defended. KEYWORDS:Historicism, Modernity, Political Philosophy,Republicanism, Natural Right