2-(2,4,5-trimetoksifenil)-1-(3-klorfenil)akrilonitril'in elektrokimyasal özelliklerinin ve dopamin analizinde sensör elektrot olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the electrochemical properties of 2-(2,4,5-trimetoxyphenyl)-1-(3-chlorphenyl)acrylonitrile and its usage as a sensor electrode in dopamine analysis
  1. Tez No: 769463
  2. Yazar: AYŞE KÜBRA AKCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN DEMİR MÜLAZIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak yapılan bu çalışmada, yeni sentez maddesi olan 2-(2,4,5-Trimethoxyphenyl)-1-(3-chlorophenyl)acrylonitrile ve TMPCPAN olarak kısaltılan molekül kullanılmıştır. Yapı aydınlatması FTIR ve NMR teknikleri ile yapılan molekülün elektrokimyasal özellikleri dönüşümlü voltametri ve elektrokimyasal impedans spektroskopi kullanılarak sulu ve susuz ortamlarda incelenmiştir. TMPCPAN molekülü dönüşümlü voltametri tekniği ile camsı karbon ve kalem grafit elektrotların yüzeyine modifiye edilip Dopamin'in duyarlı ve seçimli olarak tayininin yapılabilirliği incelenmiştir. Elektroanalitik teknik olarak, dönüşümlü voltametri (CV) ve diferansiyel puls voltametri (DPV) kullanılmıştır. Bu tekniklerin yanı sıra modifiye camsı karbon elektrotun yüzey karakterizasyonu için elektrokimyasal impedans spektroskopi (EIS) tekniği kullanılmıştır. Dopamin ve diğer çözeltilerin hazırlanmasında fosfat (PBS) ve Britton-Robinson (BR) tampon çözeltileri, susuz ortam çözeltilerinin hazırlanmasında ise tetrabütilamonyum tetrafloroborat (NBu4BF4) çözeltisi kullanılmıştır. Önerilen yöntemde geliştirilen sensör elektrot sayesinde Dopamin'in başarılı bir şekilde tayin edilebileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, which was done as a Master's Thesis, a new synthesis substance 2-(2, 4,5-Trimethoxyphenyl)-1-(3-chlorophenyl)acrylonitrile and a molecule abbreviated as TMPCPAN were used. The electrochemical properties of the molecule, whose structural illumination was made by FTIR and NMR techniques, were investigated in aqueous and non-aqueous media using cyclic voltammetry (CV) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS). The feasibility of sensitive and selective determination of dopamine was investigated by modifying the TMPCPAN molecule on the surface of glassy carbon and pencil graphite electrodes with the alternating voltammetry technique. As the electroanalytical technique, CV and differential pulse voltammetry (DPV) were used. In addition to these techniques, EIS technique was used for the surface characterization of the modified glassy carbon electrode. Phosphate (PBS) and Britton-Robinson (BR) buffer solutions were used in the preparation of dopamine and other solutions, and tetrabutylammonium tetrafluoroborate (NBu4BF4) solution was used in the preparation of non-aqueous media solutions. Thanks to the sensor electrode developed in the proposed method, it has been demonstrated that Dopamine can be successfully determined.