Müzik öğretmeni adaylarının müzikal yetenek ve müzik öğrenmeye ilişkin inançları
The beliefs of preservice music teachers about musical ability and music learning
  1. Tez No: 769464
  2. Yazar: MURAT CENAP UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı üç temel konunun belirlenmesine yöneliktir. İlki müzik öğretmenliği programına devam eden öğretmen adaylarının müzikal yetenek ve müzik öğrenmeye ilişkin sahip oldukları inanç düzeylerinin belirlenmesidir. İkincisi, bu inanç düzeylerinin, sınıf, cinsiyet, yaş, bireysel çalgı, okudukları lise türü ve ailelerinin eğitim düzeylerine göre anlamlı farklılıklar gösterip göstermediğine ilişkin bulgular elde edilmesidir. Sonuncu boyut ise öğretmen adaylarının müzik öğrenme inançları ile müzikal yetenek inançları arasında ilişki olup olmadığıdır. Bu araştırmada verilerin elde edilmesinde, Biasutti (2010) tarafından geliştirilen iki ölçekten yararlanılmıştır. Bunlardan birincisi müzikal yetenek konusundaki inançların incelenmesinde kullanılan Müzikal Yetenek İnanç Ölçeği (Music Abilities Beliefs Questionnaire/MABQ) ikincisi ise müzik öğrenmeye ilişkin inançların incelenmesinde kullanılan Müzik Öğrenme İnanç Ölçeğidir (Music Learning Beliefs Questionnaire/MLBQ). Araştırmada kullanılan bu ölçme araçları panel çeviri yöntemi ile türkçeleştirilmiştir. Daha sonra pilot uygulama için veri toplama aşamasına geçilmiştir. Örneklem için seçilen 10 anabilim dalından ortalama % 40 teşkil edecek sayıda aday öğretmenle pilot uygulama yapılmış, bu uygulamada elde edilen verilerden yararlanılarak ölçme araçlarının yapı geçerliğini sağlamak için de faktör analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre öğretmen adaylarının gerek müzikal yetenek gerekse müzik öğrenme inançlarının yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Sınıf, cinsiyet, yaş, bireysel çalgı, mezun olunan lise türü, aile eğitim düzeyleri gibi kategoriler arasında var olan farklılıklar belirlenmiştir. Ayrıca araştırmadan elde edilen bulgular müzik eğitimi, müzikal yetenek olgusuna yaklaşım ve müzik öğrenme olguları açısından tartışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Müzikal Yetenek, Müzik öğrenme, Müzik Eğitimi. İnanç
Özet (Çeviri)
TThe purpose of this study is to answer three main problems. First, it was aimed to determine the levels of preservice music teachers' beliefs about musical ability and learning music. Second, it was aimed to obtain information about whether the levels of preservice music teachers' beliefs about musical ability and learning music differ significantly with respect to the year in the program, gender, age, individual instrument, school type and parents education. Finally, it was aimed to investigate whether there is any relationship between the preservice music teachers beliefs about musical ability and beliefs about music learning. Data of the study was collected via two scales developed by Biasutti (2010). First of these scales was Music Abilities Beliefs Questionnaire (MABQ), the other scale was Music Learning Beliefs Questionnaire (MLBQ). The scales were adapted into Turkish by using committee translation approach. Then, a pilot study was conducted to establish the reliability and the validity of the instruments. Data from fourty percent of the sample was used for the pilot study. Factor analysis was used to establish the construct validity of the scales. The results of the study showed that the levels of preservice music teachers' beliefs about musical ability and music learning were high. It was found that there were significant differences among the beliefs of preservice music teachers with respect to the year in the program, gender, age, individual instrument, the geographic area, school type and parent education. In addition findings of thes study was discussed in relation to musical ability, music learning and music education. . KEYWORDS: Musical ability, Music learning, Music education, Belief