Türkiye'de ücret gelirleri üzerindeki vergi yükünün vergilemede eşitlik ilkesi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the tax burden on wage income in Turkey in terms of the principle of equality in taxation
  1. Tez No: 769470
  2. Yazar: SELİN GÜL DURMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı ücret gelirleri, vergilemede eşitlik, vergi yükü kavramlarının açıklanması doğrultusunda; ücret geliri elde eden bireylerin üzerlerindeki vergi yükünün ne düzeyde olduğunun ortaya konulması ve bu vergi yükünün vergilemede eşitlik ilkesi açısından değerlendirilmesidir. Çalışmada teorik ve kavramsal açıdan ücret, vergi yükü, vergilemede eşitlik ilkesi kavramları açıklanmaktadır. Türkiye'de ücret geliri elde edenler, ücret gelirinin vergilendirilmesi ve ücret gelirleri üzerindeki vergi yükü açıklanmaktadır. Ücretin vergilendirilmesinde vergilemede eşitliği sağlamak için kullanılan uygulamalardan olan artan oranlı vergi tarifesi, asgari geçim indirimi, ayırma ilkesi, negatif gelir vergisi, muafiyet, istisna ve indirimler; vergilemede yatay ve dikey eşitlik açısından değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme yanında vergilemede eşitlik ilkesinin teorik kısmını oluşturan fedakarlık ilkeleri açısından ücret gelirleri üzerindeki vergi yükü değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda en az toplam fedakarlık ilkesi, yatay ve dikey eşitlik kapsamında, ülkemizde ücret geliri elde edenler üzerindeki vergi yükü öncelikle düşük gelir elde eden ücretliler açısından ele alınmalıdır. Düşük gelir elde eden ücret geliri mükelleflerine mali güçleri doğrultusunda artan oranlı vergi tarifesi, asgari geçim indirimi sistemi, ayırma ilkesi, istisna, muafiyet ve indirim uygulamalarında yapılacak düzenlemeler ile vergi yükleri vergilemede eşitlik ilkesi doğrultusunda dağıtılacaktır. Ücret geliri elde edenlerin mali güçleri doğrultusunda alınan vergiler ile vergilemede eşitlik ilkesinin uygulanması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, in line with the explanation of the concept of wage income, the concept of equality in taxation, the concept of tax burden; It aims to reveal the level of tax burden on individuals who earn wage income and to evaluate this tax burden in terms of the principle of equality in taxation. In the study, the concept of wage, tax burden, principle of equality in taxation are explained theoretically and conceptually. Wage earners in Turkey, the taxation of those who earn wage income in Turkey and the tax burden on wage income are explained. The practices used in the taxation of wages; progressive tax tariff, minimum living allowance, discrimination principle, negative income tax, exemption, exceptions and reductions are evaluated in terms of horizontal and vertical equality in taxation. In addition to this evaluation, the tax burden on wage incomes has been evaluated in terms of the principles of sacrifice, which constitute the theoretical part of the principle of equality in taxation. As a result of the study, the tax burden on those who earn wage income in our country within the scope of the principle of least total sacrifice and horizontal and vertical equality should be handled primarily in terms of wage earners with low income. With the arrangements to be made in the progressive tax tariff, minimum living allowance system, separation principle, exceptions, exemptions and discounts in line with their financial strength, taxpayers with low income will be able to carry tax burdens. The principle of equality in taxation will be applied with the taxes collected in line with the financial strength of those who earn wage income.