Origanum micranthum Vogel ve Thymbra spicata kekik türlerinin biyoaktif özelliklerinin araştırılması
Investigation on bioactive properties of Origanum micranthum Vogel and Thymbra spicata thyme species
  1. Tez No: 769471
  2. Yazar: SÜMEYYA AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜMİT ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Origanum micranthum Vogel ve Thymbra spicata kekik türlerinin biyoaktif özellikleri araştırılmıştır. Bitki özütlerini elde etmek için metanol, etanol, hekzan ve su kullanılmıştır. Origanum micranthum Vogel özütlerinin toplam fenolik madde miktarı 4,82 ve 37,17 mg gallik asit eşdeğeri (GAE)/g kuru madde, Thymbra spicata özütlerinin toplam fenolik madde miktarı ise 8,08 ve 46,97 mg GAE/g kuru madde arasında değişmiştir. En yüksek toplam fenolik madde miktarları su özütlerinde görülmüştür. Bitki özütlerinin antioksidan etkinliği serbest radikal giderme metoduyla (DPPH) ile belirlenmiştir. Bu yönteme göre, Origanum micranthum Vogel değerleri 17,64 ve 135,50 mmol trolox eşdeğeri (TE)/L arasında; Thymbra spicata değerleri 17,24 ve 146,19 mmol TE/L arasında değişmiştir. Bitki özütlerinin hiçbirisi antibakteriyel aktivite göstermemiştir. Bitki özütlerinin α-amilaz ve α-glikozidaz üzerindeki inhibisyon etkisi kullanılan çözgen ve özüt konsantrasyonuna bağlı olarak değişmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, bioactive properties of Origanum micranthum Vogel and Thymbra spicata thyme species were investigated. Methanol, ethanol, hexane and water were used as solvent to obtain the plant extracts. Total phenolic concentrations of Origanum micranthum Vogel extracts ranged between 4,82 and 37,17 mg gallic acid equivalent (GAE)/g dry matter. Total phenolic substance amounts of Thymbra spicata extracts varied between 8,08 and 46,97 mg gallic acid equivalent (GAE)/g dry matter. The highest phenolic substance amounts are observed in water extracts. Antioxidant activity of the extracts was determined by free radical scavenging method (DPPH). Antioxidant activities of Origanum micranthum Vogel extracts ranged between 17,64 and 135,50 mmol trolox equivalent (TE)/L, whereas those of Thymbra spicata values varied between 17,24 and 146,19 mmol TE/L. None of the plant extracts showed antibacterial activity. The inhibition effect of plant extracts on α-amylase and α-glucosidase varied depending on the solvent and extract concentration used.