Ebeveynlerin sağlık okuryazarlığı düzeyleri ve human papillomavirüs aşılanmasına olan yaklaşımlarının ilişkisi
The relationship between parents' health literacy levels and their approaches to human papillomavirüs vaccination
- Tez No: 769469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT GÜCÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Giriş ve amaç: HPV kadınlarda ve erkeklerde yaygın görülmekte olup, bu iki cinsiyette de ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir. HPV'nin yol açtığı hastalıkları önlemede primer koruma yöntemi olan HPV aşılarının rolü son derece önemlidir. Bu aşıların yapılması için en uygun yaşlar ergenlik ve çocukluk yaşlarıdır. Bu yaştaki çocuklara HPV aşılarının yapılması için ebeveynlerin onayı gereklidir. Sağlık okuryazarlığı insanların sağlıkla ilgili konularda bilgilere ulaşmasında, anlamasında ve uygulamasında etkilidir. Bu sağlıkla ilgili konularda aşıların yeri önemlidir. Bu çalışmada amaç ebeveynlerin HPV hakkında bilgi, farkındalık ve ebeveynlerin HPV aşısı hakkındaki bilgi, farkındalık, istek, tutum ve davranışlarıyla ebeveynlerin sağlık okuryazarlığı arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Bolu Abant İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne Mart 2022- Haziran 2022 tarihleri arasında başvuran 0-18 yaş çocuğu olan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 418 kişi çalışmada yer almıştır. Görme, konuşma, işitme bozukluğu, mental retarde, 18 yaşından küçük ve çocuksuz olma durumu dışlanma kriterleri arasındadır. Katılımcılara sosyodemografik bilgiler, araştırmacı tarafından literatürden derlenen HPV ve HPV aşısı hakkında bilgi soruları, HPV'yi daha önce duyup duymadığı, HPV aşısı hakkında kimden bilgi aldığı, HPV aşısının aile hekimlerince önerilip önerilmediği, HPV aşısı hakkında tutum, davranış ve istek içeren sorularla birlikte Avrupa Sağlık Okuryazarlığı ölçeğinin Türkçe versiyonunu içeren bir anket doldurtuldu. Bulgular:Çalışmada 178 erkek katılımcı (%42,6) ve 240 kadın katılımcı (%57,4) vardı. Katılımcıların yaş ortalaması 38,08±6,90, minimum yaş 22 ve maksimum yaş 60'dı. Kadınlarla erkekler arasında sağlık okuryazarlığı düzeyleri arasında anlamlı bir fark yoktu (p>0,05). Yaş ile sağlık okuryazarlığı düzeyiarasında negatif yönde bir ilişki gözlendi (p0,05). Katılımcıların çocuklarına HPV aşısı yaptırmayı düşünmesine verilen cevaplar ile sağlık okuryazarlığı düzeyleri arasında anlamlı bir fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
İntroduction and purpose: HPV is common in women and men, and it can cause seriousdiseases in both genders. The role of HPV vaccines, which is the primary protection method, is extremely important in preventing diseases caused by HPV. The most suitable ages for these vaccines to be given are adolescence and childhood. Parental consent is required for HPV vaccinations to children of this age. Health literacy is effective in people's access to, understanding and application of information on health-related issues. Vaccines play an important role in these health-related issues. The aim of this study is to evaluate the relationship between parents' knowledge, awareness about HPV, and parents' knowledge, awareness, desire, attitudes and behaviors about HPV vaccine, and parents' health literacy. Material and method: 418 parents with children aged 0-18 who applied to Bolu Abant İzzet Baysal Training and Research Hospital between March 2022 and June 2022 and volunteered to participate in the study were included in the study. Visual, speech, hearing impairment, mental retardation, being under the age of 18 and being childless are among the exclusion criteria. Questionnaire includingSociodemographic information, information questions about HPV and HPV vaccine compiled by the researcher from the literature, whether he had heard of HPV before, from whom he received information about HPV vaccine, whether HPV vaccine was recommended by family physicians, questions including attitudes, behaviors and wishes about HPV vaccine and the European Health Literacy Turkish version of the literacy scalewas filled out by the participants. Results: There were 178 male participants and 246 female participants in the study. The mean age of the participants was 38.08±6.90, the minimum age was 22, and the maximum age was 60. There was no significant difference between the level of health literacy between women and men (p>0.05). Health literacy of older participants was significantly lower (p0.05). There was no significant difference between the answers given to the participants to consider having their children vaccinated against HPV and their health literacy levels (p>0.05).