Derin yatak filtrasyonda pomzanın yatak malzemesi olarak kullanım potansiyeli
Using potential of pumice in deep bed filtration as a bed media
- Tez No: 76949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KESKİNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Günümüzde, içme ve atıksu arıtımında derin yatak kum filtreleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle çalışmada hızlı filtrasyon şartlarında, derin yatak filtrasyon kolonu kullanılarak kum ve pomzanın filtre ortamı olarak kullanımı karşılaştırılmıştır. Çalışma parametresi olarak filtrasyon hızı, yatak derinliği ve tane büyüklüğü seçilmiş ve bunlara göre bulanıklılık giderme verimi, yük kayıpları ölçülmüştür. Aynı çalışma şartlarında pomza ile daha yüksek bulanıklılık giderme verimi ve daha düşük yük kaybı elde edilmiştir. Sonuçlar pomzanın filtre malzemesi olarak kullanılabilirliğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Nowadays, deep bed sand filtration have been used commonly in drinking and wastewater treatment. For this reason, at rapid filtration conditions, the use of sand and pumice as filter media has been compared using deep bed filtration column. Filtration speed, bed depth, and particle size were chosen as processes parameters. According these parameters, efficiency of turbidity removal and head loss were analysed. At the same experimental conditions, it has been obtained more efficiency of turbidity removal and less head loss for pumice. It has been concluded that pumice may be successfully used as filter media.