Kolemanit cevherinin fosforik asit çözeltilerinde çözünürlüğü
Dissolution of colemanite ore in phosphoric acid solutions
  1. Tez No: 76950
  2. Yazar: HAKAN TEMUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YARTAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Kolemanit Türkiye'nin en önemli yer altı zenginliklerinden biridir. Bu cevherden bor bileşiklerinin üretimi için alternatif üretim yöntemlerinin geliştirilmesi ülke ekonomisi ve çevre sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Sunulan çalışmada kolemanitin fosforik asit çözeltilerinde çözünürlüğü incelenmiştir. Denemelerde katı-sıvı oranı, tane boyutu, asit konsantrasyonu, reaksiyon sıcaklığı ve karıştırma hızı parametre olarak seçilmiştir. Deney sonuçlan ve X-Ray çalışmaları kullanılarak meydana gelen reaksiyonlar, reaksiyonların mekanizması ve kinetiği açıklanmıştır. Sonuç olarak kolemanit ile fosforik asit arasındaki reaksiyonların, 2Ca0.3B203.5H20 + 2H3P04 + 2H20 -> 2CaHP04 + 6H3BO3 2CaO.3B2O3.5H2O + 4H3P04 + 2H20 -> 2Ca(H2P04)2 + 6H3BO3 şeklinde olduğu tahmin edilmiş ve deneysel verilerden reaksiyon hızını kontrol eden kinetik modelin kimyasal reaksiyon kontrollü olduğu bulunmuştur. İncelenen parametrelerin reaksiyon hızına etkilerini içeren bir matematiksel model, l-(l-X)1/3= 1.2589xl019. (D)-0651. (K/S)-0303. [CA]-0606. (KH)005.e-6049^ t şeklinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Colemanite, is one of the most important of underground resources in Turkey. Developing alternative methods in production boron compounds has importance over the economics of the country and environmental health. In this study, dissolution of colemanite in phosporic acid solutions was studied. In the experiments, particle size of the ore, solid-to-liquid ratio, concentration of the phosphoric acid, stirring speed and reaction temperature were taken as parameters. Occuring reactions, mechanisms and kinetics of the reactions are explained by using results of the experiments and X-Ray studies. As a result, the reactions between colemanite and phosphoric acid were estimated as follows, 2Ca0.3B203.5H20+ 2H3P04 + 2H20 -> 2CaHP04 + 6H3BO3 2Ca0.3B203.5H20 + 4H3P04 + 2H20 -> 2Ca(H2P04)2 + 6H3BO3 Also, it was found that the rate of reaction had been controlled by chemical reaction step. For this system, a mathematical model which contains effects of parameters was obtained as follows, l-(l-X)1/3= 1.2589xl019. (D)“0651. (K/S)”0303. [CA]“0606. (KH)005.e”6049'1', t