Bir üniversite hastanesinde çalışan hekimlerin defansif tıp uygulama durumları, nedenleri ve sonuçları; karma araştırma
Defense medicine practice status, reasons and results of physicians working in A university hospital; mixed research
  1. Tez No: 769492
  2. Yazar: SAİD AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Amaç: Bu araştırmada hekimlerin defansif tıp uygulama (DTU) durumunu, nedenlerini ve sonuçlarını karma yöntemle tespit etmek amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma nicel ve nitel yöntemlerin bütüncül kullanıldığı karma bir çalışma olup nicel aşama kesitsel araştırma yöntemiyle, nitel aşama ise fenomenolojik desende görüşmeler ve gözlem yöntemiyle ardışık olarak gerçekleştirilmiştir. Nicel aşamanın evreni, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde Nisan 2022'de dahili ve cerrahi branşlarda çalışan araştırma görevlisi ve öğretim üyelerinden oluşan 326 doktordur. Nicel aşamada örneklem seçilmemiş, evrenin tamamına e-anket ya da yüz yüze görüşme yöntemiyle ulaşılması hedeflenmiştir. Nitel aşamanın evreni; nitel aşamaya katılmayı kabul eden 61 katılımcı, örneklemi ise; nitel aşamaya davet edilen fenomenolojik desen ve amaca yönelik örnekleme ile seçilen 11 katılımcıdır. Nicel aşamada veri toplama aracı olarak“Sosyodemografik ve Mesleki Durum Anketi”,“DTU Tutum Ölçeği”,“Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ)”ve“Minnesota İş Doyumu Ölçeği (MİDÖ)”kullanılmıştır. Nitel aşamada derinlemesine yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşmeler ve gözlemler yapılmıştır. DTU Tutum Ölçeği'nden (14 madde, 5'li likert) alınan puanlar 14-27; Zayıf, 28-41; Orta, 42-55; İleri ve 56-70; Çok ileri DTU olarak sınıflandırılmaktadır. Ölçeğin Pozitif (PDT;9 madde) ve Negatif (NDT;5 madde) alt boyutlarında bir soruya“evet”yanıtını verme DTU olarak kabul edilmektedir. MTÖ'nün Duygusal Tükenme (DT), Duyarsızlaşma(D) ve Kişisel Başarı(KB), MİDÖ'nin Toplam Doyum, İçsel Doyum(İDD) ve Dışsal Doyum(DD) boyutları bulunmaktadır. İstatistiksel analizlerde; SPSS-22 ve NVIVO programları kullanılmıştır. Bulgular: Hekimlerin %67,5'i çok ileri-ileri DTU düzeyindedir. PDT ve NDT sıklığı sırasıyla %96,2, %97,1'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the defensive medicine practice status, reasons and results of physicians with a mixed method. Method: The research is a mixed study in which quantitative and qualitative methods are used holistically, and the quantitative stage was carried out with the cross-sectional research method, and the qualitative stage was carried out sequentially with the phenomenological design interviews and observation method. The universe of the quantitative phase is 326 doctors, consisting of research assistants and lecturers working in internal and surgical branches at Hatay Mustafa Kemal University Health Practice and Research Hospital in April 2022. The sample was not selected in the quantitative stage, and it was aimed to reach the entire universe by e-survey or face-to-face interview method. The universe of the qualitative stage; 61 participants who agreed to participate in the qualitative stage, the sample is; 11 participants selected by phenomenological design and purposive sampling invited to the qualitative stage. In the quantitative stage,“Sociodemographic and Occupational Status Questionnaire”,“Defensive medicine practices (DMP) Attitude Scale”,“Maslach Burnout Scale (MBS)”and“Minnesota Job Satisfaction Scale (MJSS)”were used as data collection tools. In the qualitative stage, in-depth semi-structured face-to-face interviews and observations were made. The scores obtained from the Attitude Scale for DMP (14 items, 5-point Likert) are classified as 14-27; Poor, 28-41; Moderate, 42-55; Advanced and 56-70; Very advanced DMP. Answering“yes”to a question in the Positive (PDM; 9 items) and Negative (NDM; 5 items) sub-dimensions of the scale is accepted as DMP. Emotional Exhaustion (EE), Depersonalization (D) and Personal Achievement (PA) dimensions of the MASLACH BURNOUT SCALE, and Total Satisfaction(MJSS), Intrinsic Satisfaction (IS) and Extrinsic Satisfaction (ES) dimensions of the MINNESOTA JOB SATISFACTION SCALE. In statistical analysis; SPSS-22 and NVIVO programs were used. Results: 67.5% of the physicians are at the level of very advanced-advanced DMP. The frequency of PDM and NDM was 96.2% and 97.1%, respectively.