ACI 211.1-91, CP-110 ve TS-802 standartlarına göre beton karışım tasarımının incelenmesi ve bilgisayar yardımıyla beton karışım hesabı
  1. Tez No: 76951
  2. Yazar: MURAT KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜSTEM GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Beton, inşaat mühendisliği alanında eskiden beri çok yaygın olarak kullanılan bir yapı malzemedir. Beton; çimento, ince agrega, kaba agrega, su ve gerektiğinde çeşitli kimyasal ve/veya mineral katkılar içeren bir kompozit malzeme olarak tanımlanır. Beton ve betonarme yapının taşıyıcı kısmını oluşturmakta ve yapının yaşamında büyük hayati önem arz etmektedir. Bu yüzden istenen kalitede bir beton yapmak için, su, portland çimento, agrega ve bazı durumlarda katkı maddelerinin doğru oranlarını belirlemek gerekir. Bu yapı mühendisliği için çok önemlidir. Karışım oranlan taze ve sertleşmiş betonun özelliklerini etkiler. Ayrıca hedeflenen dayanımı verecek karışım oranının belirlenmesi, özellikle diğerlerinden daha pahalı olan çimento miktarı düşünüldüğünde, yapının genel maliyeti bakımından büyük önemi vardır. Bunun için karışım tasarımı yapılmaktadır. Oysa ülkemizde beton üretiminin büyük bir kısmı, hiç karışım tasarımı yapılmadan üretilmektedir, ülke kaynakları israf edilmekte, insanların can ve mal güvenlikleri tehlikeye atılmaktadır. Bu çalışmada, istenilen betonu elde etmek için, Amerikan Beton Enstitüsünün“Beton Karışım Oranlarının Belirlenmesi (ACI 211.1-91)”adlı standardı, İngilizlerin“Genel Beton Şartnamesi (CP-110)”adlı standardı ve Türk Standartları Enstitüsünün“Beton Karışım Hesap Esasları (TS-802)”adlı standardı incelenmiştir. Yine bu çalışmada, daha kolay karışım hesabı yapmak ve tablo kullanma zahmetinden kurtulmak için, TS-802 esas alınarak beton karışım tasarımı yapan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu program, TS-802'e göre bulduğu ilk deneme karışım oranlarını ACI 211.1 ve CP-110'dan yararlanarak yeniden ayarlayarak daha uygun değerler bulmaktadır. Bu program Microsof Visual Basic programlama dilinde, grafik windows ortamının tüm özellikleri kullanılarak kişisel bilgisayarlar için geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Concrete, in the civil engineering field, is common used as a structure material for long time. Concrete is defined as composition of cement, fine agregate, coarse agregate, water and if neccesary different chemical and/or mineral admixture. Concrete and reinforced concrete form the bearing system and have survival importance in the life of the structure. Therefore, to make the quality concrete which is necessitate the right mix proportions of cement, agregates, water and admixture, for using purpose is very important in the structural engineering. Mix proportions effects the properties of the fresh and hardened concretes. In addition, mix proportions which would give the target mean strength, have the importance in the cost of the structure, especially decreasing of the cement is importance be couse of the high price of it. Because of these reason the mix design must be done. But in our country production of great amount of concret made without of mix design. The country sourse are waste and properties and safeness of human are in dangere. In this study, to supply the best mix proportions, ACI-211.1, which about the mix design, CP-110 and the Turkish standards Institute's design mixes TS-802 specification were investigate. Besides, in this study, a program was developed to make mix design easily and with out using of tables. This program find out first trail mix proporties according to TS-802. Then the result of mix proportions corrected according to ACI-211 and CP-110. Thereforce suittable values are find. This program has been computerized for personal computeries in visual basich which have all graphics windows properties.