The effect of grafted seedling on seed yield and quality in melon
Kavunda aşılı fidenin tohum verim ve kalitesi üzerine etkisi
- Tez No: 769506
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA İLBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, kavun (Cucumis melo) tohum üretiminde aşılı veya aşısız fidenin fizyolojik olgunluk üzerine etkilerini belirlemenin yanısıra aşılı fidelerin tohum verim ve kalitesi üzerine etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla Topatan kavun çeşidi, Maximus anacı üzerine aşılı ve aşısız olmak üzere tohum üretimi, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü deneme parselleri Bornova koşullarında Nisan-Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Aşılı ve aşısız fide kullanılarak, bitki başına 2 veya 3 meyve olacak şekilde 3 farklı hasat döneminde (çiçeklenmeden sonra 35, 45 ve 55 gün) hasat edilen tohumların kalite ve verim özelliklerindeki değişimler araştırılmıştır. Arazi denemesinde 12 kombinasyonlu (aşılı/aşısız, bitki başına meyve sayısı, farklı hasat zamanı) tesadüf blokları deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak tasarlanan her parselde 5 adet bitki olmak üzere toplamda 180 bitki değerlendirilmiştir. Her bir hasat döneminde hasat edilen meyvelerin ağırlığı alındıktan sonra tohumları çıkartılmıştır. Meyvelerden çıkarılan tohumlarda, meyve başına tohum ağırlığı belirlenmiş, standart çimlenme testi, nem analizi ve hızlandırılmış yaşlanma testi gerçekleştirilmiştir. Standart Çimlenme (95.66%-84.16%), Hızlandırılmış Yaşlandırma Sonrası Çimlenme (85.32%-72.82%), Ortalama Meyve Ağırlığı(3071g-2510g) ve Meyve Başına Tohum Ağırlığı(30.43g-19.91g) parametrelerin tamamında Aşılı, Çiçeklenmeden 55 gün sonra hasat edilen, üzerinde 2 meyve bulunan bitkiler; Aşısız, Çiçeklenmeden 35 gün sonra hasat edilen, üzerinde 3 meyve bulunan bitkilerden daha iyi bir performans göstermiştir. Aşılı fideler ile üretilen meyvelerden elde edilen veriler Standart Çimlenme(92.99%-87.88%), Hızlandırılmış Yaşlandırma Sonrası Çimlenme (80.96%-75.77%), Ortalama Meyve Ağırlığı (2899g-2683g) ve Meyve Başına Tohum Ağırlığı (27.33g-24.03g) bakımından Aşısız fideler ile üretilen meyvelerden daha iyi bir performans göstermiştir. Çiçeklenme sonrası hasata kadar geçen gün sayısı 35 gün, 45 gün ve 55 gün için sırasıyla Standart Çimlenme(87.41%-90.37%-93.53%), Hızlandırılmış Yaşlandırma Sonrası Çimlenme(75.16%-78.11%-81.82%), Ortalama Meyve Ağırlığı(2653g-2791g-2928g) ve Meyve Başına Tohum Ağırlığı (22.55g-26.18g-28.30g) olarak saptanmıştır. Bitki üzerindeki meyve sayısı arttıkça (2 meyve-3 meyve); Hızlandırılmış Yaşlandırma Sonrası Çimlenme (78.88%-77.85%) ve Meyve Başına Tohum Ağırlığı (26.50g-24.86g) azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to determine the optimal harvest time (physiological maturity) in the case of grafted or ungrafted seedlings used in melon (Cucumis melo) seed production, and to examine the effects of grafted seedlings on seed yield and quality. For this purpose, the changes in the quality and yield characteristics of the seeds harvested in 3 different harvest periods (35, 45 and 55 days after anthesis) were investigated in plants that left 2 or 3 fruits per plant, using grafted and ungrafted seedlings in melon. Field trial were conducted at the trial plots of Ege University Faculty of Agriculture, Horticulture Department, Bornova, İzmir (38°27'15''N, 27°13'16''E) between April and August 2020. In the randomized blocks experimental design with 12 combinations (grafted/non-grafted, number of fruits per plant, different harvest time), a total of 180 plants were evaluated, 5 plants in each plot, which was established with 3 replications. After taking the weight of the fruits harvested in each harvest period, the seeds were removed. In the seeds extracted from the fruits, the seed weight per fruit was determined, standard germination test, moisture analysis and accelerated aging test were performed. Best performance showed by ''Grafted, harvested 55 days after anthesis, 2 fruit on one plant'' and worst performance showed by ''Ungrafted, harvested 35 days after anthesis, 3 fruit on one plant'' in terms of Standard Germination(95.66%-84.16%), Accelerated Aging Germination(85.32%-72.82%), Average Fruit Weight(3071g-2510g) and Seed Weight Per Fruit(30.43g-19.91g). Data from fruits produced with grafted seedlings Standard Germination (92.99%-87.88%), Germination After Accelerated Aging (80.96%-75.77%), Average Fruit Weight (2899g-2683g) and Seed Weight Per Fruit (27.33g-24.03g) showed a better performance than the fruits produced with ungrafted seedlings. Number of days after flowering to harvest for 35 days, 45 days and 55 days determined as respectively Standard Germination (87.41%-90.37%-93.53%), Accelerated Aging Germination (75.16%-78.11%-81.82%), Average Fruit Weight (2653g-2791g-2928g) and Seed Weight Per Fruit (22.55g-26.18g-28.30g). As the number of fruits on one plant increases (2 fruits-3 fruits); After Accelerated Aging Germination (78.88%-77.85%) and Seed Weight Per Fruit (26.50g-24.86g) decrease.