Tüketim yaklaşımları bağlamında sinema
Cinema in the context of consumption approaches
- Tez No: 769526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN BANU HÜLÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kapitalizmin küresel dünyada meşruiyeti kitle iletişim araçları tarafından sağlanmaktadır. Tüketim kültürü içerisinde en etkili kitle iletişim araçlarından biri olan sinema, tüketim ideolojilerinin ve tüketim arzusunun insanlar üzerindeki en büyük güdüleyicisi haline gelmiştir. Küreselleşen dünyada sinema ile birlikte ortak bir kültür oluşturulmuş ardından da bu kültürün içine tüketim metaları aşılanmıştır. Kapitalizm hegemonyası, tüketim toplumu içindeki bu güçlü silahın etkisini saklayabilmek için sinemayı boş zaman kavramı ile bağdaştırıp hobi ve eğlence aracı olarak tanımlamıştır. Tüketim arzusu içinde kaybolan insan, Marx'ın tabiriyle önce emeğine sonra da benliğine yabancılaşmıştır. Sinema yoluyla tüketim ideolojisi insanların benlikleri ve kimlikleri üzerinden inşa edilmektedir. Sinema, tüketim toplumu tarafından insanlığın panoptikonu haline getirilmiştir. En temelde, ana akım Hollywood sineması ve sanat sinemasının tüketim ile olan ilişkisi, literatür taraması yapılarak aydınlatılmaya çalışılmıştır. Sinema sanatının tüketim toplumu, kültür endüstrisi ve gösteri toplumu gibi tüketime ilişkin kavramlar ile birlikte ele alındığı bu çalışmada tüketim ritüelleri üzerinden sanat sineması ve ana akım sinema arasındaki ayrımlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The legitimacy of capitalism in the global world is provided by the mass media. Cinema, which is one of the most effective mass media tools in the consumption culture, has become the biggest motivator of consumption ideologies and consumption desire on people. In the globalizing world, a common culture was created with cinema, and then a consumption liturgy was injected into this culture. Consumers have turned consumption into a form of worship in order to exist in these consumption rituals. The hegemony of capitalism has used this powerful weapon in the culture industry 'like the power of the God', and has defined cinema as a hobby and entertainment tool by combining it with the concept of leisure in order to hide this effect. The human being, lost in the desire to consume, is alienated first from his labor and then from himself, in Marx's terms. The ideology of consumption through cinema is built on people's selves and identities. People trying to exist in a consumption culture need to be justified through movie characters. Cinema has become the panopticon of humanity by the culture of consumption. Most fundamentally, consumption cinema and art cinema were examined comparatively through directors, films and cinematographic techniques. In the thesis, the view that the consumption culture uses cinema as a great weapon globally and dominates the societies in this way is discussed. In this study, in which the art of cinema is discussed together with the consumption concepts such as consumption society, culture industry and spectacle society, the distinctions between art cinema and mainstream cinema are emphasized through consumption rituals.