Animasyon yapımlarında sosyalizmin izleri: Arı Filmi, Tavuklar Firarda, Karınca Z örneği
Dreamworks traces of socialism in animation productions search: Bee Movie, Chicken Run, Ant Z
- Tez No: 769538
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN KADİR SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
DreamWorks Animation firması sosyalizmin nosyonlarını kullanarak kapitalist sisteme bir tepki oluşturur, kapitalist sistemin açıklarını ortaya koyar, kapitalist sistemi hedef gösterir ve kapitalist sistemi olumsuzlar. Bir taraftan kapitalist sistemi olumsuzlarken öteki taraftan Sosyalizm ideolojisinin unsurlarını çok açık bir şekilde üç DreamWorks Animation yapımında gösterir. Arı Filmi, Tavuklar Firarda ve Karınca Z. Bu filmler toplumsal, siyasal roller üstlenmiş, sınıfsal nitelikte olup sosyalizm ideolojisini bünyesinde barındırmaktadır.Arılar, tavuklar, karıncalar bireysel durumda bulunmayan sosyal hayvanlardır. Dolayısıyla filmlerde en ideal, en uygun model olarak sosyalist düzen anlatılır. Sosyalizm ideolojisinin devamlılığını sağlamak amacıyla bu türde animasyon filmler ortaya konmuştur. Arı Filmi, Tavuklar Firarda ve Karınca Z filmleri çözümlenirken içerik analizi ve söylem analizi yöntemi uygulanmıştır. Bulgular doğrultusunda filmlerde işlenen ve geliştirilen içeriğin anlamca ortaya koyduğu temalar; toplumculuk, fedakarlık, çalışkanlık cesarettir. Kişisel hazları ön plana alma, bireycilik, tükettim çılgınlığı, popüler kültür anlatıları incelenen filmler içerisinde kapitalist sistemin unsurları olarak olumsuzlanır. Toplumsal hiyerarşide işgal ettiğimiz konumu sorgulamamıza neden olur. İncelenen filmler içerikleriyle ve söylemleriyle toplumun hafızasında yer edinmeye çalışır ve topluma eleştirel bir bakış kazandırır.
Özet (Çeviri)
DreamWorks Animation uses notions of socialism to create a reaction to the capitalist system, reveal the flaws of the capitalist system, target the capitalist system and negate the capitalist system. While negating the capitalist system on the one hand, he shows the elements of the ideology of Socialism very clearly in the three DreamWorks Animation productions on the other. The Bee Movie, Chicken Run and Ant Z. These movies have assumed social and political roles, are of a class nature, and embody the ideology of socialism. Bees, chickens, ants are social animals that do not exist in the individual situation. Therefore, the socialist order is described as the most ideal and most appropriate model in the films. In order to ensure the continuity of the ideology of socialism, this type of animated films have been produced. Content analysis and discourse analysis methods were applied while analyzing the Bee Movie, Chicken Run and Ant Z movies. In the direction of the findings, the themes revealed by the content processed and developed in the films; socialism, sacrifice, hard work is courage. Prioritizing personal pleasures, individualism, consumerism, popular culture narratives are negated as elements of the capitalist system in the films examined. It causes us to question the position we occupy in the social hierarchy. The films examined try to gain a place in the memory of the society with their contents and discourses and bring a critical view to the society.