Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocuklara temel toplama ve çıkarma işlemlerinin öğretiminde şarkı yoluyla sunulan nokta belirleme tekniğinin etkililiği
The effectveness of the touch math technique presented via song in teaching basic addition and subtraction processes to children with Autism Spectrum Disorder
- Tez No: 769537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YIKMIŞ, PROF. DR. AHMET SERKAN ECE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Öğretim Ana Blim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı; otizm spektrum bozukluğu olan çocuklara temel toplama ve çıkarma işlemlerinin öğretiminde şarkı yoluyla sunulan nokta belirleme tekniğinin etkililiğini, farklı ortam ve farklı kişilere genellenebilirliğini, öğretim sona erdikten yedi, on dört ve yirmi bir gün sonraki kalıcılığını ve şarkı yoluyla sunulan nokta belirleme tekniği ile ilgili öğretmenlerin görüşlerine yönelik sosyal geçerliğini belirlemektir. Araştırmada tek denekli araştırma modellerinden yoklama evreli denekler arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni araştırmaya katılan öğrencilerin temel toplama ve çıkarma işlemi becerilerini gerçekleştirme düzeyleri iken; bağımsız değişkeni şarkı yoluyla sunulan nokta belirleme tekniğidir. Araştırma Şanlıurfa ilinin Ceylanpınar ve Viranşehir ilçelerinde yaşayan otizm spektrum bozukluğu tanısı almış, yaşları 6 ile 7 arasında değişen üç erkek öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda; otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilere temel toplama ve çıkarma işlemi becerilerinin öğretiminde şarkı yoluyla sunulan nokta belirleme tekniğinin etkili olduğu, öğrencilerin kazandıkları temel toplama ve çıkarma işlemi becerilerinin kalıcılığını öğretim bittikten yedi, on dört ve yirmi bir gün sonra da koruyabildikleri, tüm öğrencilerin kazandıkları bu becerileri farklı ortam ve farklı kişilere genelleyebildikleri ve görüşleri alınan öğretmenlerin şarkı yoluyla sunulan nokta belirleme tekniği hakkındaki görüşlerinin olumlu olduğu bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Otizm Spektrum Bozukluğu, Nokta Belirleme Tekniği, Şarkı İle Öğretim, Toplama İşlemi, Çıkarma İşlemi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; In the teaching of basic addition and subtraction to children with autism spectrum disorder, the effectiveness of touch-math technique presented via songs, its generalizability to different environments and different people, its permanence seven, fourteen and twenty-one days after the end of the instruction, and the touch-math technique presented via the song were evaluated by the teachers to determine its social validity. In the study, multiple probe model with probe phase, one of the single-subject research models, was used. While the dependent variable of the study was the level of realization of basic addition and subtraction skills of the students participating in the research; the independent variable is the touch-math technique presented through the song. The research was carried out with three male students aged between 6 and 7 who were diagnosed with autism spectrum disorder, living in Ceylanpınar and Viranşehir districts of Şanlıurfa. As a result of the research; The touch-math technique presented through songs is effective in teaching basic addition and subtraction skills to students with autism spectrum disorder, that the students can maintain the permanence of the basic addition and subtraction skills they have acquired seven, fourteen and twenty-one days after the end of the education, all students gain these skills in different ways. It was found that the teachers, who were able to generalize to the environment and different people, and whose opinions were taken, had positive opinions about the touch-math technique presented through the song. KEYWORDS: Autism Spectrum Disorder, TouchMath Technique, Teaching via song, Addition, Subtraction.