Erik Erikson'un gelişim kuramı ve 2000 sonrası animasyon sinemasında ergen karakterlerin temsili
Erik Erikson's developmental theory and the representation of adolescent characters in animated cinema after 2000
- Tez No: 957765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİRE SOYTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Psikoloji, Fine Arts, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
İnsanoğlunun görüntüye bir devinim kazandırma arzusu günümüzde birçok sanatın öncüsü olmuştur. Sinema ve animasyon sanatları bu arzunun sonucunda meydana gelmiş ve günümüzün en önemli sanat disiplinlerinden ve eğlence araçlarından birisi haline gelmiştir. Ancak 2000'li yıllara gelindiğinde hızla gelişen teknoloji sayesinde animasyon filmler sadece çocuklar için değil; ergenlik ve gençlik dönemindeki bireylerin de ilgisini çekebilecek psikolojik temaların işlendiği üretimlere de yer vermeye başlamıştır. Bu filmler, psikolojik temelli araştırmaların ve analizlerin önünü açmış ve filmlerin ana karakterleri üzerinden kültürel ve kimliksel farklılıkları tespit etme olanağı sunmuştur. Bu tez çalışması içerisinde 2000 yılı sonrasında animasyon film üreten Amerika Birleşik Devletleri (Hollywood) ve Avrupa'daki öncü animasyon stüdyolarının (Disney, Pixar, DreamWorks, Blue Sky, Illumination, Laika; Aardman Animations, Cartoon Saloon, Les Armateurs, nWave Pictures vb.) ürettiği animasyon filmler, teknik, tematik, temsiliyet ve karakter psikolojilerine yaklaşımları çerçevesinde analiz edilmiştir. Buradan yola çıkılarak film anlatısının en önemli unsurlarından biri olan ana karakterlerin yaşı, cinsiyeti, kültürleri, ideolojileri ve kimliksel dönüşümleri iki önemli film üretim merkezi olan Avrupa ve Amerika'daki animasyon stüdyolarının arasındaki farklar ortaya koyulmuştur. Tez çalışmamız iki üretim merkezi arasındaki eserlerin analizini yaparken kavramsal olarak Erik Erikson'un“Psikososyal Gelişim Kuramı”içindeki ergenlik evresini ele alarak, ergenlik döneminde kimlik inşası ve kimlik krizi gibi sorunlarla uğraşan bireylerin animasyon filmlerde nasıl yansıtıldığını ve bu yansımaların ülkeye, kültüre, sınıfsal duruma, ideolojiye veya cinsiyete göre nasıl farklılıklar gösterdiğini, bu farklılıkların sadece hikayesel anlamda değil; aynı zamanda animasyon yapım tekniklerine de yansıdığını gözler önüne sermiş ve buradan bilimsel bir analiz yapabilmek adına veriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The human desire to bring motion to visual forms has been a precursor to many art forms throughout history. Cinema and animation emerged as a result of this desire, eventually becoming some of the most significant artistic disciplines and forms of entertainment today. For many years, animated films primarily captivated children and contributed to the development of their imagination. However, by the 2000s, rapid advancements in technology allowed animated films to evolve beyond children's entertainment, incorporating psychological themes that also appeal to adolescents and young adults. These films have opened new avenues for psychological research and analysis, providing opportunities to explore cultural and identity-related differences through their main characters. This thesis analyzes animated films produced after 2000 by leading animation studios in the United States (Hollywood) and Europe—such as Disney, Pixar, DreamWorks, Blue Sky, Illumination, Laika, Aardman Animations, Cartoon Saloon, Les Armateurs, nWave Pictures, and others—through the lenses of technique, theme, representation, and character psychology. Building on this foundation, the study examines how core elements of film narratives—namely, the age, gender, culture, ideology, and identity transformations of protagonists—differ between these two major centers of animation production. In exploring the comparative analysis of these works, the study employs Erik Erikson's theory of psychosocial development, with particular focus on the adolescence stage. It investigates how characters grappling with identity formation and crisis are portrayed in animated films, and how these portrayals vary depending on country, culture, social class, ideology, or gender. Moreover, the research highlights how these thematic and psychological differences are reflected not only in narrative structure but also in the animation techniques themselves, offering a foundation for scientific inquiry and critical evaluation.