Sistemik immün inflamasyon indeksinin adneksiyel torsiyonu tahmin etmedeki rolü
The role of the systemic immune inflammation index in prediction of adnexial torsion
- Tez No: 769545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜRASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Çalışmamızda Sİİ'nin adneks torsiyonunu tanımadaki gücünü ortaya koymayı amaçladık. Elde ettiğimiz verilerin torsiyon tanı ve tedavisindeki gecikmeyi önleyerek, organ disfonksiyonu veya kaybının önüne geçilmesine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma 2012-2022 yılları arasında İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Acil Servisi'ne başvuran ve torsiyon şüphesi ile opere edilip, torsiyon olduğu intraoperatif olarak konfirme edilen 210 adneksiyel torsiyon olgusunu içermektedir. Kontrol grubunu ise kliniğimize pelvik ağrı şikâyeti ile başvuran, benign adneksiyel kitle nedeniyle opere edilen ve patolojik olarak konfirme edilen 200 sağlıklı hasta oluşturmaktadır. Bu hastaların preoperatif dönemde, ilk başvurduklarındaki tam kan sayımı parametrelerine hastane veri tabanından ulaşıldı. Ayrıca hastaların sosyo-demografik özellikleri, operasyon bilgileri, patoloji sonuçları analiz edildi. İstatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 20.0 programı kullanıldı. Normal dağılımı olan ve iki gruba ait değişkenler paired samples t test ile karşılaştırıldı. Normal dağılımı olmayan değişkenlerin kıyaslanması amacıyla Mann-Whitney U test kullanıldı. Ayrıca ROC Eğri Analizi kullanılarak torsiyon için WBC, NLO ve Sİİ' nin cutt-off değeri, sensitivite ve spesifiteleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to reveal the power of SII in recognizing adnexal torsion. We think that the data we obtained will contribute to the prevention of organ dysfunction or loss by preventing the delay in the diagnosis and treatment of torsion. Materials and Methods: This retrospective study includes 210 cases of adnexal torsion who applied to the Emergency Department of the Gynecology and Obstetrics Clinic of Istanbul Bağcılar Training and Research Hospital between 2012 and 2022 and were operated with suspicion of torsion and confirmed intraoperatively as torsion. The control group consisted of 200 healthy patients who applied to our clinic with the complaint of pelvic pain, were operated for benign adnexal mass, and were pathologically confirmed. Preoperative complete blood count parameters of these patients when they first applied were obtained from the hospital database. In addition, the socio-demographic characteristics, operation information and pathology results of the patients were analyzed. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 20.0 program was used for statistical analysis. Variables with normal distribution and belonging to two groups were compared with the paired samples t test. Mann-Whitney U test was used to compare variables without normal distribution. In addition, the cut-off value, sensitivity and specificity of WBC, NLR and SII for torsion were determined using ROC Curve Analysis.