Öğrenme güçlüğü olan öğrencilere zihinde canlandırma strateji öğretiminin okuduğunu anlama becerileri üzerindeki etkililiği
- Tez No: 769570
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: European University of Lefke
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada öğrenme güçlüğü olan öğrencilere zihinde canlandırma strateji öğretiminin okuduğunu anlama becerileri üzerindeki etkililiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın deneklerini 2018-2019 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lefkoşa'da bir ilkokula devam eden, öğrenme güçlüğü yaşayan ve belirlenen ön koşul becerilere göre seçilen 2 erkek 1 kız toplam 3 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrenciler ilkokul üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencisidir. Araştırmada tek denekli araştırma modellerinden katılımcılar arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Araştırmada başlangıç düzeyi verisi alınmasının ardından uygulama oturumları düzenlenmiş, daha sonra izleme ve genelleme oturumları gerçekleştirilmiştir. Zihinde canlandırma strateji öğretiminde kullanılmak üzere Yabancılara Türkçe Öğretimi A1 seviye kitaplarında yer alan metinler örnek alınarak, günlük yaşam içerisinde karşılaşılan durumlarla ilgili ortalama 50 kelimelik okunabilirlik düzeyi en düşük seviye olan diyalog metinler hazırlanmıştır. Bu diyalog metinler aracılığıyla, açık uygulamalara dayalı öğretim yöntemi kullanılarak zihinde canlandırma strateji öğretimi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplamak amacıyla oluşturulan diyalog metinlerin bilgi birimlerine yönelik 5 kısa cevaplı okuduğunu anlama sorusu sunulmuş ve katılımcıların anlama sorularına verdikleri cevaplar veri kayıt formuna kaydedilerek tek denekli araştırma deseni grafiği kullanılarak grafiksel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları sonucunda öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilerde zihinde canlandırma strateji öğretiminin okuduğunu anlama düzeyini anlamlı düzeyde arttırdığı gözlenmiştir. Yapılan izleme oturumlarında kazanılan becerilerin devam ettiği ve genelleme oturumlarında beceriyi farklı ortam ve kişilere genelleyebildikleri gözlemlenmiştir. Anahtar Kelimeler; Okuduğunu Anlama, Bilişsel Strateji Öğretimi, Zihinde Canlandırma stratejisi, Özel Öğrenme Güçlüğü
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effectiveness of the visualization strategy education for the students with learning disability on reading comprehension skills. The subjects of the research consist of 3 students in total; 2 male and 1 female experiencing learning disability who are continuing their education in an elementary school in Nicosia, Turkish Republic of Northern Cyprus between 2018-2019, and are selected according to pre-requisite skills. Students are third and fourth graders at the elementary school level. In the study, multiple probe design across participants which is among single subject research model has been used. In the study, practice sessions have been held after obtaining entry-level data and monitoring and generalization sessions have been performed afterwards. Average of 50-word dialoged texts on the lowest readability level regarding the events encountered in daily life have been prepared by modelling the texts included in the A1 level books on Turkish Education for Foreigners to be used in the visualization strategy education. Visualization strategy education have been implemented through these dialogue texts by using open educational practice method. In the study, reading comprehension questions regarding dialogue texts have been provided with 5 short answers and the answers given by the participants for the reading comprehension questions have been evaluated with the graphical analysis method by recording them into data recording from via using the single subject research pattern for data. As a result of the research findings, it has been observed that the visualization strategy education had increased the reading comprehension level significantly for the students with learning disability. It has been observed that the skills gained during the monitoring sessions have been sustained and that they had been able to generalize these skills also in the generalization sessions on different persons and places.