Deneysel intrauterin yapışıklık modeli oluşturulan sıçanların uterusunda ghrelin etkilerinin incelenmesi
Investigation of ghrelin effects in uterus of rats with experimental intrauterine adhesion model
- Tez No: 769569
- Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT UYANIKGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İntrauterin adezyon östrus siklusta düzensizlik, akut alt karın ağrısı, tekrarlayan gebelik kayıpları ve infertilite gibi etkileri olan bir hastalıktır. İntrauterin adezyonların rutin bir tedavi protokolü ve nüksünün önlenmesinde standart bir uygulama mevcut değildir. Ghrelin, midede endokrin X (A) hücreleri tarafından salgılanan 28 aminoasitlik peptit bir hormondur. Ghrelin, pek çok nörolojik ve fizyolojik süreçte rol üstlenmektedir. Bu rollerine ek olarak, çeşitli organ sistemlerinde immünmodülatör, antiinflamatuvar, antifibrotik ve antioksidan etkiler gösterdiği bilinmektedir. Deneysel intrauterin adezyon modeli oluşturulan sıçanlarda ghrelin etkinliğinin histolojik olarak değerlendirilmesi temel amaçtır. Çalışmada; kontrol, intrauterin adezyon modeli, düşük doz ghrelin ve yüksek doz ghrelin uygulaması yapılan, toplam dört gruba ayrılan 28 adet dişi sıçan kullanılmıştır. Menstrüal siklusları eşitlenen sıçanlarda deney modeli oluşturmak için sağ uterus boynuza 20 G branül ile transvajinal 0,2 ml trikloroasetik asit enjeksiyonu yapılmıştır. Üç östrus siklus sonra sıçanlara 20 ng/kg ve 40 ng/kg dozunda ghrelin i.p. olarak 7 gün boyunca enjekte edilmiştir. Deney sonunda anestezi altında sakrifiye edilen dişi sıçanların uterus dokuları rutin histolojik takibe alınmıştır. Uterus dokularının histokimyasal incelemeleri için; Hematoksilen-Eosin ve Masson trikrom boyamaları, immünohistokimyasal incelemeler için; anti-VEGF, anti-kolajen 1, anti-TNFα, anti- FGF2 ve anti-HIF-1α belirteçleri kullanılmıştır. Sıçanlarda ghrelin uygulaması sonrası kilo alımı incelendiğinde 5.
Özet (Çeviri)
Intrauterine adhesion is a disease with effects such as irregularity in the estrous cycle, acute lower abdominal pain, recurrent pregnancy loss and infertility. There is no routine treatment protocol for intrauterine adhesions and no standard practice for the prevention of recurrence. Ghrelin that has a role in various neurological and physiological processes, controls hunger and metabolic regulation, is a 28 amino acid peptide hormone secreted by endocrine X (A) cells in the stomach. Ghrelin plays a role in many neurological and physiological processes. In addition to these roles, it is known to have immunomodulatory, anti-inflammatory, antifibrotic and antioxidant effects in various organ systems. Histological evaluation of ghrelin activity in rats with experimental intrauterine adhesion model is the main aim of the present study. In the study; A total of 28 female rats, which were divided into four groups, were used as control, intrauterine adhesion model, low-dose ghrelin and high-dose ghrelin administration. To create an experimental model in rats whose menstrual cycles were equalized, 20 G branula and 0.2 ml of trichloroacetic acid were injected transvaginally into the right uterine horn. After three oestrus cycles, ghrelin was administered i.p. to rats at 20 ng/kg and 40 ng/kg, and injected for 7 days. At the end of the experiment, the uterine tissues of female rats sacrificed under anesthesia were routinely followed histologically. . For histochemical examinations of uterine tissues, Hematoxylin and Eosin and Masson trichrome stainings were performed, while Anti-VEGF, anti- collagen 1, anti-TNFα, anti-FGF2 and anti-HIF-1α markers were used for immunohistochemical examinations.