Elektrikli araç şarj istasyonlarının optimum konumlandırılması
Optimum positioning of electric vehicle charging stations
- Tez No: 769573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİ KEKEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Geçmişi 150 yıla dayanan otomotiv endüstrisi, üretim maliyetini azaltma, yolculuğu güvenli hale getirme, ulaşımı hızlandırma, yakıt tüketimini azaltma, sürdürülebilirlik gibi birçok konuda hep daha iyi arayışında olmuştur. İçten yanmalı motorlu araçların veriminin teknik olarak limit değerlere yakınsaması ve fosil yakıtların hızla tükeniyor olması, insanları daha temiz kaynak çözümlerine yöneltmiştir. Endüstride, son 10 yılda bütün firmalar (OEM) Elektrikli Araç üretiminde adımlar atmıştır. Günümüzde ortalama bir elektrikli aracın menzili, normal kullanımla 400km civarındadır. Şarj süreleri EA kullanımı için şimdilik en büyük soru işareti olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmalar, şarj süresini azaltma, şarj altyapısını yaygınlaştırma üzerine yoğunlaşmıştır. Yüksek güçlü bu yüklerin, şebekeye entegrasyonu üzerine literatürde çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmada güncel kullanım ve gelecekte kullanılması planlanan şarj çeşitlerinin şebeke kayıpları analiz edilerek Genetik Algoritma ile bu kayıpları en aza indirme çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The automotive industry, which has a history of 150 years, has always been in search of better in many areas such as reducing production costs, making travel safe, speeding up transportation, reducing fuel consumption and sustainability. The technical convergence of the efficiency of internal combustion engine vehicles to the limit values and the rapid depletion of fossil fuels have led people to cleaner and renewable resource solutions. In the industry, all companies (OEMs) have taken steps in the production of electric Vehicles in the last 10 years. Today, the range of an average electric vehicle is around 400km with normal use. Charging times are currently the biggest question mark for EV usage. The studies focused on reducing the charging time and expanding the charging infrastructure. Studies continue in the literature on the integration of these high-power loads into the grid. In this study, the current usage and the network losses of the charger types that are planned to be used in the future were analyzed and studies were carried out to minimize these losses with the Genetic Algorithm.