Ortaöğretim öğrencilerinin bâtıl inançlara ilişkin tutumları (Düzce örneği)
Secondary education students' attitude towards superstitious beliefs (Duzce sample)
- Tez No: 769592
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİFE KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, ortaöğretim öğrencilerinin bâtıl inanç düzeylerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında, Düzce ilinin genelinde yer alan ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 19.059 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu kurumlarda eğitim gören ve tesadüfen seçilmiş 1500 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Ulaşılan 1500 öğrenciden alınan verilerin 47 tanesi cevapsız bırakılan sorulardan dolayı elenerek 1453 ölçek kullanılmıştır. Dolayısıyla örneklem grubunda hedefe ulaşma oranı %96,8 olarak gerçekleşmiştir. Araştırmada öğrencilerin mevcut bâtıl inançlarının düzeyi ile bu inançlar üzerinde etkili olduğu tahmin edilen, cinsiyet, ailenin maddi durumu, çoğunlukla yaşanılan yer, anne ve babanın eğitim durumu, aile büyükleriyle görüşme sıklığı ve ailenin dinin gereklerini yerine getirme değişkenlerinin etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca öğrencilerin mevcut bâtıl inançlarının kaynağı da tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmada veri elde etmek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”ve İshak Aşar tarafından geliştirilen“Bâtıl İnanç Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS programı ile istatistiksel olarak gerçeklekleştirilmiştir. Hangi analizlerin kullanılacağını belirlemek için kolmogorov smirnov normallik testi yapılmış ve verilerin normal dağılmadığı görülmüştür. Araştırmanın sonucunda öğrencilerin bâtıl inanç düzeyleri düşük bulunurken, cinsiyet değişkenine göre kız öğrencilerin bâtıl inancı yüksek bulunmuştur. Bâtıl inançların öğrenildiği kaynaklardan da en fazla ailenin etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the levels of superstitious beliefs of secondary education students. The research population consists of 19059 students who studies at secondary schools in the province of Düzce in 2021-2022 academic year. The sampling of the research consists of 1500 high school students who studies at these institues and were chosen randomly. 47 of the data taken from 1500 students reached was eliminated because of the questions left unanswered and 1453 scales were used. Therefore, in the group of sampling, attaining the objective was realized in the rate of %96,8. In the research, the level of students'current superstitious beliefs and the effect of the variables such as gender, family's financial situation, the place mainly lived, parents' educational status, the frequency of meeting grandparents and fulfilling religion's requirements were tried to be examined. In the research,“Personal Information Form”and“Superstitious Belief Scale”developed by İshak Aşar were used with the aim of obtaining data. Analyzing of the data obtained was done with the SSPS software statistically. The kolmogorov smirnow normality test was applied to determine which analyses are to be used and it was found out that the data weren't distributed normally. In the consequence of the research, while the levels of students' superstitious beliefs were found out low, the level of female students' superstitious belief were found out high as to gender varibles. Out of the sources from which beliefs are learnt, it was found out that family is the most influential variable.