Buz dışı tekrarlı sprint antrenmanlarının buz hokeyi sporcularında aerobik ve anaerobik performansa etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of repeated off-ice sprint training on aerobic and anaerobic performance in ice hockey athletes
- Tez No: 769591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ AKARÇEŞME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, 4 haftalık buz dışı tekrarlı sprint antrenmanlarının buz hokeyi sporcularındaki aerobik ve anaerobik performansa etkilerinin incelenmesidir. Çalışmaya 16 buz hokeyi sporcusu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada katılımcılar rastgele yöntem ile kontrol ve deney grubu olmak üzere 2 gruba ayrılmış, kontrol grubunda 8 sporcu kendi branş antrenmanlarını, deney grubunda 8 sporcu buz dışı tekrarlı sprint antrenman metodunu (haftada 3 birim antrenman) ve kendi branş antrenmanlarını uygulamışlardır. Çalışma 4 hafta süre ile yapılmıştır. Katılımcılara antrenmanlar öncesinde test protokolleri hakkında bilgi verilmiş ve hareketler öğretilerek uygulatılmıştır. Katılımcılara antrenmanlardan bir hafta önce ve 4. haftanın sonunda vücut kompozisyonu, buz içi ve buz dışı 20 m sürat koşusu, buz içi ve buz dışı 5-10-5 pro agility çeviklik testi, aerobik ve anaerobik performans testleri 2 kez uygulanmıştır. Çalışma sonunda elde edilen verilerin analizinde, grup içi ön test ve son test karşılaştırmalarında Wilcoxon testi, gruplar arası karşılaştırmalarda ise Mann Whitney U testi kullanılmış ve anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmiştir. Bulgular değerlendirildiğinde vücut kompozisyonu, buz dışı 5-10-5 pro agility çeviklik testi ve anaerobik performans değerlerinde gruplar arasında anlamlı bir fark tespit edilmez iken, buz içi ve buz dışı 20 m sürat koşusu, buz içi 5-10-5 pro agility çeviklik testi ve aerobik performans değerlerinde, gruplar arasında deney grubunun lehine istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmuştur. Sonuç olarak buz dışı tekrarlı sprint antrenmanlarının aerobik kapasite, buz içi ve buz dışı 20 m sürat ve buz içi 5-10-5 pro agility çeviklik performansını arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of 4-week of repeated off-ice sprint training on the aerobic and anaerobic performance of ice hockey athletes. In total, 16 ice hockey players voluntarily participated in the study. In the study, 2 groups, containing control and experimental groups were formed in a randomized manner. In the control group, 8 athletes applied their training, while 8 athletes in the experimental group applied the repeated off-ice sprint training (3 times per week) as an addition to their training. The study was carried out for 4 weeks. Before the training, the participants were informed about the test protocols and each element in the training was taught. The following parameters were tested; body weight, on- and off-ice 20 m sprint run, on- and off-ice 5-10-5 pro agility test, and aerobic and anaerobic performance test. All tests were applied to the participants 2 times, 1 week before starting the training and at the end of the 4th week. For the data analysis, the Wilcoxon test was used to compare the pre-test and post-test within the group, and the Mann-Whitney U test was used to compare intergroup results. The significance level was determined as 0.05. Results showed that there was no difference between the groups for total body weight, off-ice 5-10-5 pro agility test, and the anaerobic performance. However, a significant difference was found between the groups for on- and off- ice 20 m sprint run, on-ice 5-10-5 pro agility test, and the aerobic performance, where the experimental group performed better. As a result, it has been seen that repeated off-ice sprint training increased aerobic capacity, 20 m on- and off-ice speed, and on-ice 5-10-5 pro agility performance.