Yahudi kutsal metinlerinde yaşlanma ve yaşlılık
Aging and old age in the Jewish scriptures
- Tez No: 769598
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZUHAL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışma Yahudi yazılı kutsal kitapları külliyatı Tanah metinlerinde yaşlanma ve yaşlılığa nasıl bakıldığına odaklanmaktadır. Bu yapılırken ağırlıklı olarak metinlerin kendi bağlamı yanında metin dışı kaynaklara atıflar da yapılmıştır. Bulgular, araştırma sorularından hareketle metinlerin verdiği temalar üzerinden yorumsamacı nitel içerik analizle oluşturulmuştur. Tarihte ve bugün olduğu gibi yaşlanma ve yaşlılık sabit olmayan çoklu anlamları bir arada taşımaktadır. Dönem, toplum ve kişisel deneyimlere göre belirli anlamlar öne çıkmaktadır. Metinler için yaşam başlı başına nimet olduğundan uzun yaşamak ve yaşlılık da bunun bir göstergesidir. Yaşlanmaya ve yaşlılığa saygıyı pekiştirmek için özel vurgu yapılmakta ve bilgelik, saygı gibi temalar dini kavramlarla ilişkilendirilerek anlatılmaktadır. Yaratımla ilişkilendirilerek ebeveynlere verilen özel önem nedeniyle çocuklar, yaşlanan aile üyelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için birincil araç olarak görülmektedirler. Ebeveynlere yönelik duygu ve davranışlar Tanrı'ya karşı gösterilenlerle eşitlenmektedir. Kuşaklar arası ilişkilerde yaşlılar kültürün taşıyıcısı olarak işlev görmektedirler. Yaşlı, her şeyden bağımsız yalnızca yaşı nedeniyle değerli görülebilirken aynı zamanda bilgisi ölçüsünde daha değerli görülerek iktidara da yakınlık içindedir. Kutsalın imgesi uzun yaşam, beyaz saç-sakal ve bilgeliktir. İleri gelenler kavramı yaşlılıkla bağlantılı görülmekle birlikte bilgeliği de ifade etmekte ve bu bilgelik de Tanrı bilgisiyle kazanılan dini niteliği olan bir anlamı içermektedir. Yaşlanmanın belirtileri sayılan fiziksel değişiklikler arasında saçların ağarması, güçten düşme, görme ve üreme kaybından bahsedilmektedir. Kadınlar yaşlılık söz konusu olduğunda, diğer yaşam dönemlerinde olduğu gibi ev içi emekle ve üremeyle ilgili alanlara dahil edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study focuses on how aging and old age are viewed in the Tanakh texts, the corpus of Jewish scriptures. While doing this, references were made to non-textual sources as well as the context of the texts. Findings were created with hermeneutic qualitative content analysis based on the themes given by the texts based on the research questions. As in history and today, aging and old age contain multiple meanings that are not fixed. Certain meanings come forward regarding the period, society, and personal experiences. Since life is a blessing for the texts, living long and old age are also indicators of this. Special emphasis is placed on aging and respect for old age, and themes such as wisdom and respect are explained by associating them with religious concepts. Because of the special importance given to parents as they relate to creation, children are seen as the primary means for meeting the needs of aging family members. Emotions and behaviors towards parents are equated with those shown towards God. Elders function as carriers of culture in intergenerational relations. While the elderly can be seen as valuable only because of their age, independent of all other factors, they are also close to power by being seen as more valuable to the extent of their knowledge. The image of the holy is long life, white hair-beard, and wisdom. The notion of elders is associated with old age, but also expresses wisdom, and this wisdom also includes a religious meaning gained through the knowledge of God. Among the physical appearances that are considered as signs of aging are graying hair, loss of strength, loss of eyesight and reproduction. When it comes to old age, women are included in domestic labor and reproductive areas as in other life periods.