Açık-koyu ilişkisi içinde gövde konusunun resimsel çözümlemeleri
- Tez No: 87380
- Danışmanlar: DOÇ. ATİLLA İLKYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Açık-koyu ilişkisi içinde gövde konusunun çıkış noktası olarak ele alındığı bu raporda, plastik öğelerle resimsel özgün bir dil oluşturulmaya çalışılmıştır. Seçilen gövde konusunda özellikle gövdenin belirli aynntılannda ısrar edilmesi pornografinin bayağılaştırarak sunduğu kadın gövdesindeki ayrıntılara, sanat problemleri açısından yeni bir gözle bakma çabası olarak düşünülebilir. Kendiliğinden özgürce gerçekleştirilen resimler yıkıp, bozmanın getirdiği coşkuyla sonuca ulaşmada önemli bir itki olmuştur. Resimlerde geometrik formlar yerine, organik formlar kullanılmıştır. Resmin mantığı ile doğanın mantığının farklı olduğu inancıyla deformasyonlara gidilmiştir. Tüm resimlerde, açık-koyu gövde bağlamındaki biçimler ve soyutlamalarda yağlıboya tekniği kullanılmıştır. Resmin zemini mekan problemi ile özdeşleştirilmiş ve önemsenmiştir. Boya kalınlıkları ve farklı renk tonları ile oluşturulan zemin ile düşsel mekânlar yaratılmıştır. Açık-koyu yalnızca Rönesans ya da Barok' un değil günümüzün de önemli bir anlatım aracıdır. mAçık-koyu gövde konusu dört bölümde incelenmiştir. Birinci bölümde sanat tarihinde kadın gövdesinin yeri ve bu konuya kaynaklık eden sanatçıların konuya bakış açılan incelenmiştir. İkinci bölümde, tarih içinde açık-koyu problemini ele alan bazı sanatçılardan örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde tez kapsamındaki resimlerin plastik öğeleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise resimlerin psikolojik ve teknik açıdan farklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY We try to create original conceptualisation with the plastic and pictorial elements in the present working studying the relations between the brightness and darkness. Insisting on some details of the body in this study could be considered as a new viewpoint on the artistic problems related to the coarse presentation of woman body with pornography. Paintings created spontaneously and sincerely were the important motivations with the destructive enthusiasm to reach the end. The organic forms are used instead of geometric forms in the present paintings. We realised deformations in paintings according to the belief of the logical distinction between nature and painting. Formations and abstractions in terms of bright and dark body are made by technics of oil paint. The base of paints is identified and considered important by the problem of space. The base and the imaginative space is created by the different tones of colours and the layers of paint. The brightness and darkness is not only the way of expression of Renaissance and Baroque periods but also today it is still used. The topic of brightness and darkness is studied in four chapters. In the first chapter, the T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU Vplace of woman body in the history of art and the view points of the painters dealt with this subject are studied. In the second chapter, we studied some artisans dealt with the problem of brightness and darkness in history. In third chapter, the plastic elements used in our work are explained. In last chapter, we try to describe the technical and psychological differences of the paintings. VI