Altgrup temsilleri ve yan küme hesaplamaları
Representutions of subgroups and cosed enumeration
- Tez No: 76961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Daim önce Reidemeister ve Schreier tarafından çalışılan, sonlu olarak temsil edilmiş bir grubun sonlu altgrubunun temsilinin bulunması ile ilgili temel özellikler incelendi. Todd- Coxclcr metodu yardımı ile sonlu olarak temsil edilmiş grupların mertebeleri, sonlu altgruplarının bu gruptaki indeksi, altgrupların temsilleri, bunlara bağlı olarak bu grubun permütasyon temsili ve altgrubun schreier transversalinin bulunması, grubun Cayley diyagramının çizilmesi ile ilgili genel açıklamalar verildi. Ayrıca, Todd-Coxeter metodu Cavicchioli'nin C\ grubuna uygulandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Basic properties of representations of finite subgroup of finitely presented group have been examined. Firstly this subject was studied by Reidemeister and Schreier. The order of a finitely represented group, the index of finite subgroup in the group and representations of subgroups have been given by using Todd-Coxeter method. However, the general statements related to permutation represantation of the group, the finding of schreier transversal of subgroup and drawing of Cayley diagram of the group have been explained. Also, the Todd-Coxeter method was applied to C\ group of Cavicchioli.