Silindirle sıkıştırılmış betonlarda agraga granülometrisinin mekanik özelliklere etkisi
Effect of aggregate gronulometry on mechanical properties in roller compacted concrete
  1. Tez No: 769618
  2. Yazar: BERKAY SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tez çalışmasında, agrega granülometrisinin silindirle sıkıştırılmış betonların mekanik özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Silindirle sıkıştırılmış beton üretiminde, maksimum agrega tane çapı (Dmax) 12,5mm,16mm ve 22,4mm olan agrega karışımları kullanılmıştır. Agrega karışımları %55 iri, %45 ince olacak şekilde tasarlanmıştır. Bağlayıcı olarak CEM I 42,5 R portland çimentosu, silindirle sıkıştırılmış beton karışımlarında 300kg ve 350kg olmak üzere iki farklı dozajda kullanılmıştır. Üretimlerin tamamında, su/çimento oranı 0,34 olarak sabit tutulmuştur. Deneysel çalışmalarda, 15cmx15cmx15cm boyutlarında küp ve 10cm×10cm×50 cm boyutlarında prizmatik kiriş örnekler kullanılmıştır. Üretilen silindirle sıkıştırılmış beton örnekleri üzerinde, birim hacim ağırlık, su emme, ultrases geçiş hızı, basınç dayanımı ve eğilme dayanımı deneyleri yapılmıştır. Maksimum agrega tane çapları farklı karışımlardan üretilen silindirle sıkıştırılmış betonların özellikleri araştırılmıştır. Elde edilen verilere göre maksimum agrega tane çapı arttıkça silindirle sıkıştırılmış beton örneklerinin su emme miktarları azalmış, ultrases geçiş hızları artmıştır. Basınç dayanımı; Dmax 22,4mm olan 300kg dozajlı karışımda 60,9MPa, Dmax 12,5mm olan 350kg dozajlı karışımda 77MPa olarak en yüksek dayanım değerini almıştır. 300kg ve 350kg dozajlı silindirle sıkıştırılmış beton örneklerinde maksimum agrega tane çapının artması ile eğilme dayanımı değerlerinde artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, the effect of aggregate granulometry on the mechanical properties of roller compacted concrete was investigated. Aggregate mixtures with maximum aggregate particle diameters of 12,5mm, 16mm and 22,4mm were used in the production of roller compacted concrete. Aggregate mixes are designed to be 55% coarse and 45% fine. CEM I 42,5 R portland cement was used as a binder in two different dosages, 300kg and 350kg, in roller compacted concrete mixes. The water/cement ratio was kept constant as 0,34 in all productions. In the experimental studies, cube samples of 15cmx15cmx15cm and prismatic beams of 10cm×10cm×50 cm were used. Unit weight, water absorption, ultrasound transmission velocity, compressive strength and bending strength tests were carried out on the produced roller compacted concrete samples. The properties of roller compacted concretes produced from mixtures with different maximum aggregate particle diameters were investigated. From the obtained data, as the maximum aggregate particle diameter increased, the water absorption amount of the roller compacted concrete samples decreased and the ultrasound transmission velocity increased. Compressive strength; it received the highest strength value as 60,9MPa in the 300kg dosed mix with a Dmax of 22,4mm and 77MPa in the 350kg dosed mix with a Dmax of 12,5mm. In the 300kg and 350kg dosage roller compacted concrete samples, the flexural strength values increased with the increase in the maximum aggregate particle diameter.