İmplant ile yapılan meme rekonstrüksiyonlarında polikaprolakton tabanlı biyomimetik materyallerin doku uyumluluğunun sıçan modelinde incelenmesi
  1. Tez No: 769617
  2. Yazar: HAMİT KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAHİT ARDA DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Mastektomi sonrası yapılan en yaygın rekonstrüksiyon yöntemi implant kullanılarak yapılan rekonstrüksiyonlardır. Aselüler dermal matrikslerin implant ile yapılan meme rekonstrüksiyonuna dâhil olması ile birlikte yeni bir süreç başlamıştır. Günümüzde farklı türde biyolojik ve sentetik meshler kullanılmaktadır. Bu çalışmada meme rekonstrüksiyonlarında kullanılmak üzere, ürettiğimiz polikaprolakton (PCL) ve polikaprolakton/jelatin(PCL/jelatin) materyallerinin biyouyumluluğuna bakmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: : Çalışmada 40 adet dişi Wistar albino sıçan kullanılmıştır. Her grupta 10 adet sıçan olmak üzere 4 grup oluşturulmuştur. Bir grupta deneyin çalışma prensiplerini kontrol etmek amacıyla sadece cilt ve cilt altı insizyonu yapılmıştır. Kontrol grubundaki sıçanların sırt bölgesine subkutan mini implant yerleştirilmiştir. PCL ve PCL/jelatin grubuna yerleştirilen mini implantlar Ankara Üniversitesi Kimya Laboratuvarında elektroeğirme yöntemi ile kaplanmıştır. Bir aylık takip sonrası implant poşu radyolojik olarak değerlendirildikten sonra sıçanlar sakrifiye edilmiştir. Akut inflamasyon, kronik nonspesifik inflamasyon, granülasyon dokusu varlığı, yabancı cisim reaksiyonu, kapsül kalınlığı, kavite duvar kalınlığı ve kapsül içindeki inflamatuar hücre dağılımı yönünden histopatolojik olarak incelenmiş ve sonuçlar istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The most common reconstruction procedure after mastectomy is implant based reconstruction. A new process has begun with the inclusion of acellular dermal matrices in breast reconstruction with implants. Different types of biological and synthetic meshes are used today. In this study, we aimed to examine the biocompatibility of the polycaprolactone (PCL) and polycaprolactone/gelatin (PCL/gelatin) materials we produce, for use in breast reconstructions. Materials and Methods: 40 female Wistar albino rats were used in the study. Four groups were formed, with 10 rats in each group. In one group, only skin and subcutaneous incisions were made to control the working principles of the experiment. A subcutaneous mini-implant was placed on the back of the rats in the control group. Mini implants placed in PCL and PCL/gelatin groups were coated with electrospinning method in Ankara University Chemistry Laboratory. After one month of follow-up, the rats were sacrificed after radiological evaluation of the implant pocket. Acute inflammation, chronic nonspecific inflammation, presence of granulation tissue, foreign body reaction, capsule thickness, cavity wall thickness and inflammatory cell distribution in the capsule were examined histopathologically and the results were statistically analyzed.