Determination of risk factors in patients with acute coronary syndrome
Akut koroner sendrom geçiren hastalarda risk faktörlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 769623
  2. Yazar: NAZAR AZEEZ HUSSEIN ALDHAHER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BULANTEKİN DÜZALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Koroner ateroskleroz çoğunlukla koroner arter hastalığına neden olmakla birlikte, koroner damarlardaki tıkayıcı lezyonlar ve aterosklerotik plaklar miyokardda akut iskemiye neden olabilir. Kısa sürede gelişen ve miyokard dokusunu tehdit eden iskemik durumların tümü akut koroner sendrom olarak tanımlanmaktadır. Akut koroner sendromda ani ölüm ve miyokard nekrozu riski yüksektir. Bu riski azaltmanın en etkili yolu,gelişmeden önce risk faktörlerini tanımlamak ve kontrol etmektir. AKS riski taşıyan bireyler belirlenirse ve risk faktörleri kontrol altına alınırsa, iskemik olaylara ölümcül ve ölümcül olmayan maruziyet de önlenebilir. Böylece bireylerin ve toplumun kardiyovasküler hastalıklara bağlı ölüm oranları azaltılabilir. Amaç: Bu çalışmanın amacı,(aks) hastalarda risk faktörlerini belirlemektir. Yöntem:.Çalışmanın tasarımında nicel araştırma kullanılmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden 220 hastanın olasılık dışı (Kazara örneklem) çalışmaya dahil edildi. Çalışmanın süresi 2 Aralık 2021 - 1 Ekim 2022 Araştırmanın verileri sosyodemografik bir form ile yüz yüze toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, çubuk grafik ve ki-kare testleri kullanılmıştır. Çalışma aracı üç bölümden oluşmaktadır: Bölüm 1 Demografik Veriler, Bölüm 2 Klinik Veriler ve Bölüm 3 Laboratuvar testleri. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 59.97± 11.24 (kadın 58.5±10.23, erkek 60.7±11.15), %65'i erkek, %78.2'si evli, %46.8'i serbest meslek sahibi, %65.5'i kentte yaşıyordu. Ayrıca %24,5'inde HT ve Diabetes mellitus tanısı, %56,4'ünde stent ve perkütan translüminal koroner anjiyoplasti (PTCA) uygulaması, %83,6'sında tedavi altında, %42,3'ünde sigara içici, %92,7'sinde alkol kullanılmamış, %57,7'sinde ailede kardiyovasküler hastalık öyküsü saptanmıştır. Laboratuvar değerlerine göre Vücut kitle indeksi %25-29.9 %47.7, Ejeksiyon Fraksiyonu %41-55 ile %52.7, yüksek yoğunluklu lipoprotein 131 mg/dl %81.4, düşük yoğunluklu lipoprotein
Özet (Çeviri)
Background: Although coronary atherosclerosis mostly causes coronary artery disease (CAD), occlusive lesions and atherosclerotic plaques in coronary vessels can cause acute ischemia in the myocardium. All of the ischemic conditions that develop in a short time and threaten the myocardial tissue are defined as acute coronary syndrome (ACS). The risk of sudden death and myocardial necrosis is high in acute coronary syndrome. The most effective way to reduce this risk is to identify risk factors and control them before ACS develops. If individuals at risk of ACS are identified and their risk factors are controlled, fatal and non-fatal exposure to ischemic events can also be avoided. Thus, mortality rates of individuals and society due to cardiovascular diseases can be reduced. Objective: The aim of this study is to determine the risk factors in patients with acute coronary syndrome. Method: This is a descriptive and cross-sectional study. Quantitative research was used in the design of the study. A non probability (Accidental sample) of 220 patients who agreed to participate in the study were included in the study. The period of sample collection is from Dec. 2nd , 2021 to Oct.1st ,2022. The data were collected face to face with a sociodemographic .In the analysis of the data, frequncy, percentage, mean, standard deviation, bar chart and chi-square tests were used. The study instrument consists of three parts: Part 1 Demographic Data, Part 2 Clinical Data and Part 3 Laboratory Examinations. Results: The mean age of the participants was 59.97± 11.24 (female 58.5±10.23, male 60.7±11.15), 65% male, 78.2% married, 46.8% self-employed, 65.5% living in the urban. In addition, 24.5% had both HT and DM diagnoses, 56.4% had stent and balloon application, 83.6% were under treatment, 42.3% smoked, 92.7% not used alcohol, 57.7% was found to have a family history of cardiovascular disease. From the laboratory values, BMI 25-29.9 47.7%, Ejection Fraction (EF)52.7% with 41-55%, HDL131 mg/dl It was found to be 81.4%, LDL