Juvenil diyabetli çocuklarda bisfenol A düzeylerinin endokrin sistem üzerine bozucu etkileri
Disruptive effects of bisphenol A levels on endocrine system in children with juvenile diabetes
- Tez No: 769635
- Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL GEYİKLİ ÇİMENCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tip 1 diyabetes mellitus (T1DM), insülin üreten pankreas beta hücrelerinin bağışıklık sistemi tarafından hedeflendiği ve yok edildiği, yetersiz insülin sekresyonu ile karakterize otoimmün bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı yeni tanı konmuş T1DM'li çocuklarda serum BPA düzeylerinin endokrin sistem üzerine etkisinin diğer parametrelerle bir arada incelenmesi ve ayrıca apelinin sekresyonu üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya yeni T1DM tanısı konulmuş 0-18 yaş arası 74 hasta, bu hastaların 30 sağlıklı kardeşi ve 35 sağlıklı çocuk olmak üzere toplam 139 kişi dahil edildi. Gönüllülerden elde edilen örneklerden BPA, apelin, TSH, serbest T3, serbest T4, anti-TG, anti-TPO, total kolesterol, LDL-kolesterol, HDL-kolesterol, trigliserit, C-peptid ve HbA1c düzeyleri ölçüldü. T1DM'li çocuklarda medyan serum BPA değerleri kardeşlerine ve sağlıklı çocuklara göre daha yüksek bulundu (p˂0,05). Hastaların medyan serum apelin değerleri ise kardeşlerine ve sağlıklı çocuklara göre daha düşük bulundu (p˂0,05). Her üç grupta da BPA ile apelin arasında negatif yönde orta şiddette bir ilişki saptandı. Tiroid fonksiyonları açısından her üç grupta serum BPA ile TSH, serbest T3 ve serbest T4 arasında anlamlı bir korelasyon saptanmadı (p>0,05). Tüm gruplarda BPA ile total kolesterol, LDL-kolesterol, HDL-kolesterol, trigliserit, C-peptid ve HbA1c arasında anlamlı bir korelasyon saptanmadı (p>0,05). Hasta grubunda BPA düzeyi ile anti-TG ve anti-TPO pozitif/negatif durumu arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Çalışmamız, T1DM'li çocuklarda BPA düzeylerinin daha yüksek, apelin düzeylerinin ise daha düşük olduğunu ve her ikisi arasında negatif yönde bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu da BPA ve apelinin T1DM gelişimi ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca çalışmamızda, her üç grupta serum BPA düzeyi ile TSH, serbest T3 ve serbest T4 arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmemesi, BPA'nın T1DM'li çocukların tiroid fonksiyonları ile ilişkili olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Type 1 diabetes mellitus (T1DM) is an autoimmune disease characterized by insufficient insulin secretion in which insulin-producing pancreatic beta cells are targeted and destroyed by the immune system. The aim of this study is to examine the effect of serum BPA levels on the endocrine system in combination with other parameters in children with newly diagnosed T1DM, and also to investigate the effect on apelin secretion. A total of 139 people, including 74 patients between the ages of 0-18 who were newly diagnosed with T1DM, 30 healthy siblings of these patients and 35 healthy children were included in the study. BPA, apelin, TSH, free T3, free T4, anti-TG, anti-TPO, total cholesterol, LDL-cholesterol, HDL-cholesterol, triglyceride, C-peptide and HbA1c levels were measured from samples obtained from volunteers. Median serum BPA values were higher in children with newly diagnosed T1DM compared to their siblings and healthy children (p˂0,05). The median serum apelin values of the patients were found to be lower than their siblings and healthy children (p˂0,05). In all three groups, a moderate negative correlation was found between BPA and apelin. In terms of thyroid functions, no significant correlation was found between serum BPA and TSH, free T3 and, free T4 in all three groups (p>0,05). There was no significant correlation between BPA and total cholesterol, LDL-cholesterol, HDL-cholesterol, triglyceride, C-peptide and HbA1c in all groups (p>0.05). There was no significant difference between BPA level and positive/negative status of anti-TG and anti-TPO in the patient group (p>0.05). Our study showed that BPA levels were higher and apelin levels were lower in children with T1DM, and there was a negative relationship between BPA and apelin. This suggests that BPA and apelin may be associated with the development of T1DM. In addition, the absence of a statistically significant relationship between serum BPA levels and TSH, free T3 and free T4 in all three groups indicates that BPA is not associated with thyroid functions in children with T1DM.