Düğümlerde P özelliği
Property P on knots
- Tez No: 76964
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH KOPUZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Her 3-boyutlu kapalı, yönlendirilebilir manifold, M. Dehn tarafından sunulan 3-küre (S3) üzerinde kesme-yapıştırma ile inşa edilebilir. Bir düğüm üzerinde kesme-yapıştırma işlemi Poincare' tahminine bir ters örnek elde etmek düşüncesi ile kullanılmıştır. Eğer KcS3 düğümü P özelliğini sağlarsa, bu durumda K boyunca kesme-yapıştırma ile Poincare' tahminine bir ters örnek inşa edilemez. Bu çalışmada düğümler üzerinde kesme-yapıştırma ve düğümlerin P özelliği tanıtıldı. Ayrıca, P özelliğinin bir sonucu olarak Q, Q*, Q*,R ve /özellikleri sunuldu.
Özet (Çeviri)
Every 3-dimensional closed orientable manifold may be constructed by surgery on the 3 -spheres as introduced by M. Dehn. Elementary surgery along a knot has been used in an attemp to construct a counter-example to the Poincare' conjecture. If the Knot Kef? has property P, then one can not construct a counter-example to the Poincare conjecture by surgery along K. In this study, surgery operation and property P on knots were given some knots which have property P were introduced. In addition, properties Q, Q, Q, R and Ion knots as a result of property P have been introduced.