Gröbner bazı ve uygulamaları
Grobner basis and its applications
  1. Tez No: 76965
  2. Yazar: ERCAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışma özel bir matematik tekniği olan Gröbner Bazının hesaplanmasıyla ilgilidir. Çok değişkenli polinomların sonlu bir F kümesi tarafından gerilen idealler ile ilgili problemlerin çözümünü sağlar. Gröbner Bazı metodu polinom ideallerinin basitleştirilmesini sağlayarak problemler için kolay çözümler sağlar. Bu metod, temelde verilen bir F polinomlar kümesini belli bir G standart formuna dönüştürme esasına dayanır. Bu çalışmada Gröbner Bazının ne olduğunu, kanonik basitleştirici ve bölüm halkalarında nasıl kullanılabileceğini gösterdik.
Özet (Çeviri)
This work is related to a special mathematics technique which is a calculation of Gröbner Basis. This method solves problems connected with ideals generated by finite sets F of multivariate polynomials. The method of Gröbner basis solves the simplification problem for polynomial ideals and gives easy solutions. The basic idea of method is the transformation of the given set of polynomials F into a certain standard form G. This study describes what a Gröbner Basis and how it can be used in canonical simplification and residue class rings.