Güzel sanatlar eğitimi bölümlerindeki grafik tasarım eğitimine ilişkin sektör çalışanlarının görüşleri
Opinions of industry employees on graphic design education in fine arts education departments
  1. Tez No: 769684
  2. Yazar: FATİH TALHA BİRİKTİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP YASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma Bolu ve Düzce illerinde bulunan çeşitli grafik tasarım ajanslarında, gazetelerde, reklam firmalarında ve freelance olarak çalışan sektör çalışanları ile yüz yüze görüşmeler dahilinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada sektör çalışanlarının tecrübeleri sonucu elde ettikleri görüşler doğrultusunda grafik sektöründe çalışmak için eğitimin gerekli olup olmadığı incelenmiştir. Sektör çalışanlarının eğitimin gerekliliği hakkındaki görüşlerinin toplanması amaçlanmıştır. Nitel olarak gerçekleştirilen çalışmaya grafik tasarım eğitimi almış 10 kişi ve grafik tasarım eğitimi almamış 10 kişi olmak üzere toplam 20 sektör çalışanı dahil olmuştur. Çalışanların grafik tasarım eğitimi hakkında görüşlerini toplamak adına veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış 'Grafik Tasarım Sektör Çalışanları Görüşme Formu' hazırlanmıştır. Görüşme formu 3 ölçme değerlendirme uzmanı ve 1 alan uzmanından görüş alınarak oluşturulmuştur. Görüşme sırasında toplanan veriler gönüllü katılımcıların izinleri doğrultusunda ses kayıt cihazına kaydedilerek araştırmacı tarafından yazılı doküman haline getirilmiştir. Doküman haline getirilen veriler ile kod, kategori ve temalar oluşturulmuştur. Başka bir alan uzmanı tarafından bireysel olarak oluşturulan kodlar ile kodlayıcı güvenirliğini ölçmek için Miles ve Huberman (1994)'ın önerdiği formül kullanılmıştır. Araştırma bulgularında ise sektör çalışanlarının çoğunluğu sektörde çalışmak adına eğitimi gerekli buldukları, eğitimin yanında deneyiminde önemsendiği görülmektedir. Eğitimin gerekliliğinin temelinde tasarımcıya bilgi birikimi, estetik ve sanatsal anlamda katkı sağladığını göstermektedir. Tasarım eğitimi süresinde eğitim kurumlarında verilen eğitimin sektörle uyum sorunu yaşadığı ve eğitim programlarının sektör beklentilerini karşılayacak nitelikte olması gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in face-to-face interviews with industry employees working in various graphic design agencies, newspapers, advertising firms and freelance in the provinces of Bolu and Düzce. In the research, it has been examined whether education is necessary to work in the graphic sector in line with the opinions obtained as a result of the experiences of the sector employees. It is aimed to collect the opinions of the sector employees about the necessity of education. A total of 20 industry employees, 10 of whom had received graphic design education and 10 who had not received graphic design education, were included in the qualitative study. A semi-structured 'Graphic Design Industry Employees Interview Form' was prepared as a data collection tool in order to collect the opinions of the employees about graphic design education. The interview form was created by taking the opinions of 3 assessment and evaluation experts and 1 field expert. The data collected during the interview was recorded on a voice recorder with the permission of the volunteer participants and turned into a written document by the researcher. Codes, categories and themes were created with the documented data. The formula suggested by Miles and Huberman (1994) was used to measure the coder reliability with the codes created individually by another field expert. In the research findings, it is seen that the majority of the sector employees find education necessary in order to work in the sector, and experience is also considered as important besides the education. It shows that on the basis of the necessity of education, it contributes to the designer in terms of knowledge, aesthetics and art. It has been determined that the education given in educational institutions during the design education period has a problem of adaptation with the sector and that the education programs should meet the expectations of the sector.