Okul öncesi öğretmenlerinin çevre okuryazarlığı ile ekolojik vatandaşlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the environmental literacy levels and ecological citizenship levels of preschool teachers
  1. Tez No: 769688
  2. Yazar: MERVE KAYA AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM OKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırma, okul öncesi öğretmenlerinin çevre okuryazarlık düzeyleri ile ekolojik vatandaşlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla; Sakarya, Düzce ve Bolu illerinin merkez ilçelerinde görev yapmakta olan 223 okul öncesi öğretmeninin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmada veri toplama aracı olarak Genel Bilgi Formu, Çevre Okuryazarlık Ölçeği ve Ekolojik Vatandaşlık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Mann Whitney U, bağımsız gruplar için t-testi ve Kruskal Wallis testleri ile Spearman Brown korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda cinsiyet ve okul türünün okul öncesi öğretmenlerinin çevre okuryazarlık düzeylerinde etkili bir değişken olmadığı, yaşın bilgi; eğitim durumunun tutum; çevre eğitimi alma durumunun kullanım; deneyimin ise kullanım, tutum ve ölçek toplamında anlamlı bir farklılık oluşturduğu belirlenmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin ekolojik vatandaşlık düzeylerinde ise eğitim durumunun etkili bir değişken olmadığı, bunun yanı sıra yaşın sürdürülebilirlik ve ölçek toplamında; cinsiyetin sorumluluk; okul türünün ise katılım, sürdürülebilirlik ve ölçek toplamında; deneyimin sürdürülebilirlik, hak- adalet ve ölçek toplamında, yine eğitim alma durumunun katılım, sorumluluk ve ölçek toplam puanlarında etkili olduğu belirlenmiştir. Ölçekler arasındaki ilişki incelendiğinde ise, okul öncesi öğretmenlerinin çevre okuryazarlık düzeyleri ile ekolojik vatandaşlık düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out with the participation of 223 preschool teachers working in the central districts of Sakarya, Düzce and Bolu provinces in order to examine the relationship between the environmental literacy levels of preschool teachers and their ecological citizenship levels. General Information Form, Environmental Literacy Questionnaire, and Ecological Citizenship Scale were used as data collection tools in the research in which the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used. In the analysis of the data, independent samples t-test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis tests and Spearman Brown formula were used. As a result of the analyzes made, the variable of gender and the type of school variable did not create a significant difference in the environmental literacy levels of preschool teachers; it was determined that the age variable created a significant difference in the environmental knowledge dimension, the educational status variable in the environmental attitudes dimension, the variable of environmental education status in the environmental uses dimension, the experience variable in the environmental uses dimension, environmental attitudes dimension and the total scores of the scale. In the ecological citizenship levels of preschool teachers, the variable of educational status did not make a significant. Besides, the variable of age creates a statistically significant difference in the sustainability dimension and scale total scores, the variable of gender in the responsibility dimension, the type of school variable in the participation dimension, sustainability dimension and total scale scores. It was determined that the variable of experience created a statistically significant difference in the sustainability dimension, right and justice dimension and the total scores of the scale. Also, the variable of having environmental education created a statistically significant difference in the participation dimension, responsibility dimension and total scores of the scale. When the relationship between the scales was examined, it was concluded that there was a positive and significant relationship between the environmental literacy levels and ecological citizenship levels of preschool teachers.