Yüzey aktif maddelerle modifiye edilmiş montmorillonit'in sentezi ve ibuprofen ilaç taşıyıcı sistemde uygulanması
Synthesis of montmorillonite modified with surfactants and its application in ibuprofen drug carrier system
- Tez No: 769734
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN BOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada bir ilaç taşıyıcısı olarak seçilen Montmorillonit'in (MMT), anyonik, katyonik, noniyonik ve silan bazlı yüzey aktif maddelerle (Setil Trimetil Amonyum Bromür (CTAB), Sodyum Dodesil Sülfat (SDS), Triton X-100 (TX-100), (3-Aminopropil) trietoksisilan (APTES), (3-Aminopropil) trimetoksisilan (APTMS), (3-Merkaptopropil) Trimetoksisilan (MPTMS)) modifikasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu şekilde etken maddenin taşıyıcı MMT yüzeyine daha iyi adsorplanması amaçlanmıştır. Etken madde olarak Ibuprofen (IBU) seçilmiş ve modifiye MMT malzemelere yüklenmiştir. Farklı pH'lardaki tampon çözeltilerde (PBS, pH=7,4), (SMS, pH=1,2) ilaç salımları incelenmiştir. Modifiye MMT malzemelerin, X-ışını kırınımı difraktometresi (XRD), Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FT-IR), Termogravimetrik analiz (TGA), Brunauer , Emmett ve Teller (BET) analizleri ile karakterizasyonları yapılmıştır. Yapılan karakterizasyonlardan sonra hazırlanan MMT ve modifiye MMT malzemeleri İBU yüklemeleri yapılmıştır. İBU yüklemelerinin ardından malzemelerin adsorpsiyon kapasiteleri ve desorpsiyonları incelenmiştir. En yüksek adsorpsiyon kapasitesi MMT/CTAB ile MMT/İBU oranı 1:2 olan yüklemelerin sonucunda elde edilmiştir (1760,05 mg g-1). PBS ve SMS ortamında salım profilleri karşılaştırıldığında en iyi ve kontrollü salım profilinin %79,75% ve %87,77 ile MMT/CTAB'ye ait olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Montmorillonite (MMT) was selected as a drug carrier in this study and modified with anionic, cationic, nonionic, and silane-based surfactants (cetyltrimethylammonium bromide (CTAB), sodium dodecyl sulfate (SDS), Triton X-100. TX -100), (3-aminopropyl)triethoxysilane (APTES), (3-aminopropyl)trimethoxysilane (APTMS), (3-mercaptopropyl)trimethoxysilane (MPTMS)). In this way, the drug should be better adsorbed on the surface of the carrier MMT. Ibuprofen (IBU) was selected as the drug and loaded into modified MMT materials. The modified MMT materials were characterized by X-ray diffraction (XRD), Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR), thermogravimetric analysis (TGA), Brunauer, Emmett and Teller (BET) analyzes. After the characterizations, the MMT and modified MMT materials were loaded with IBU. After loading process, the adsorption capacities and desorptions of the materials were investigated. The highest adsorption capacity was obtained when loaded with MMT/CTAB (1760,05 mg g-1). Comparing the release profiles of the carriers in PBS and SMS media, it was found that the best and controlled release profiles were 79,75% and 87,77%, respectively, with MMT/CTAB.