6102 sayılı TTK hükümleri uyarınca birleşme prosedürü ve sonuçları
Merger procedure and result pursuant to TCC no. 6102
- Tez No: 769733
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL AKTAŞ ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Birleşme, birden fazla ticaret şirketinin yeni bir ortaklık ve malvarlığı düzeni içerisinde tek bir tüzel kişilik oluşturulmasıdır. Bu yönüyle birleşme, yeniden yapılandırma yöntemlerinden biridir. Bu suretle yeniden yapılandırma ise ticari ve ekonomik hayatın ihtiyaçlarından doğmaktadır. Birleşme, devrolunan ve devralan sıfatıyla en az iki ticaret şirketinin taraf olduğu bir hukuki işlemdir. Bu işlem neticesinde elde edilmek istenen asıl amaç, işlemin taraflarının tek bir tüzel kişilik altında ortaklar ve malvarlığı yönünden bir araya gelmesidir. Dolayısıyla bünyesinde bulunan ticaret şirketi haricinde birleşmeye taraf olan diğer hukuk süjelerinin hukuki varlıkları sona erecektir. Buradan hareketle, külli halefiyet, ortaklığın devamlılığı ve devrolunan şirketin tasfiyesiz sona ermesi, birleşmenin temel ilkeleridir. Birleşme, doğurduğu sonuçlar ile birlikte, yalnızca işleme taraf olan ticaret şirketleri değil, aynı zamanda bu ticaret şirketlerinin ortaklarını ve bu şirketiler ile ilişki içerisinde bulunan üçüncü kişileri etkileyebilecek bir hukuki mekanizmadır.
Özet (Çeviri)
A merger is the creation of a single legal entity in a new partnership and asset scheme of more than one company. From that expect, a merger is one of the reconstruction methods. Thus, this reconstruction method arises from the needs of commercial and economic life. Merger is a legal transaction in which at least two companies involve as acquired and acquirer. The main purpose to be achieved as a result of this transaction is to bring the parties of the transaction together under a single legal entity in terms of partners and assets. Consequently, except for the acquirer, all the legal entities involved in the merger will cease to exist. Thus, full subrogation, continuity of the membership and dissolving without liquidation of the acquired company are fundamental principles of merger. Merger, with its consequences, is a legal transaction, not only affects the parties of the transaction but also the partners of these companies and third parties in legal relations with these companies.