Kırkağaç kavunlarında genetik uzaklığın F1 hibrit üretiminde verim ve kaliteye etkisi
The effect of genetic distance on yield and quality in F1 hybrid production of Kırkağaç melon
- Tez No: 769740
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR SOLMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışma; Çukurova Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Bahçe Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama arazisinde 2019-2020 yıllarında yürütülmüştür. Çalışmada Kırkağaç (Cucumis melo L. var. inodorus) grubu saf hatlardan seçilen iki ana ebeveyn (7-32, SR-31) ile %29 ile %93 arasında değişen benzerlik oranlarına sahip baba ebeveynler (264-59, 67-27, Sİ-6-200S, SR-32, 7-20, SR-10-200S, 56-8, DA-60, 82-83, DA-5, Sİ-18, DA-8, BU-33) melezlenmiştir. Araştırmada kullanılan ebeveynler arasında resiprokal melezlemeler de yapılmış ve bu melezlemeler sonucunda 29 adet Fı hibrit geliştirilmiştir. Denemede geliştirilen hibritlerde, ebeveynlerde ve şahit çeşitlerde bitki büyümesi, toplam verim ve meyve özellikleri açık tarla koşullarında incelenmiştir. Hibritlerde heterozis ve heterobeltiozis oranları hesaplanmıştır. En yüksek pozitif heterozis ve heterobeltiozis oranına birinci yılda meyve ağırlığında %82 benzerlik oranına sahip SR-31×7-20 melezi olan MN-27 (%88.92, %60.71) hibriti, ikinci yılda toplam verimde %71 benzerlik oranına sahip SR-10-200S×7-32 melezi olan MN-12 (%36.41, %33.09) hibriti sahip olmuştur. Çalışma sonucunda elde edilen tüm veriler birlikte değerlendirildiğinde, SR-31×DA-5 (MN-19), SR-31×DA-8 (MN-25), SR-31×7-20 (MN-27) ve 7-20×SR-31 (MN-28) melezleri ümitvar hibritler olarak öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Çukurova University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture, Research and Application Area during 2019-2020. In the study two female parents (7-32, SR-31) were selected from Kırkağaç (Cucumis melo L. var. inodorus) group and crossed with male parents (264-59, 67-27, Sİ-6-200S, SR-32, 7-20, SR-10-200S, 56-8, DA-60, 82-83, DA-5, Sİ-18, DA -8, BU-33) which have genetic similarity from 29% to 93%. Paternal lines with different similarity indices were crossed reciprocally and 29 Fı hybrids weredeveloped. The plant growth, total yield and some fruit characteristics performances of hybrids were examined in open field conditions. Also heterosis and heterobeltiosis rates were calculated. In the first year, MN-27 (88.92%, 60.71%) hybrid, the SR-31×7-20 hybrid with 82% similarity index had the highest fruit weight, and MN-12 (36.41%, 33.09%) hybrid, SR-10-200S×7-32 hybrid with 71% similarity index had the highest rate of heterosis and heterobeltiosis in the second year. When all the data obtained as a result of the study are evaluated together, SR-31×DA-5 (MN-19), SR-31×DA-8 (MN-25), SR-31×7-20 (MN-27) and 7-20×SR-31 (MN-28) hybrids were found promising.