Konjenital kalp hastalığı olan ve olmayan çocukların gelişimsel özellikleri ve ebeveyn tutumlarının karşılaştırılması
Comparison of developmental characteristics and parentattitudes of children with and without congenital heart disease
  1. Tez No: 769769
  2. Yazar: YUSEIN HASAN VELI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE YILDIRIM SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı Konjenital Kalp Hastalığı olan ve olmayan 0-6 yaş grubu çocukların gelişimsel özellikleri ve ebeveyn tutumlarının karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Araştırma olgu-kontrol türünde tasarlanmıştır. Araştırmanın İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniği ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne bağlı özel kreş ve anaokullarında yürütülmüştür. Olgu (0-72 ay arasında tam düzeltme operasyonu geçirmiş, ameliyat üzerinden en az bir yıl geçmiş olan) ve kontrol gruplarında (kreş ve anaokullarında öğrenim gören herhangi bir kronik hastalığı olmayan) yer alan çocukların verileri Sosyodemografik Soru Formu, Ebeveyn Tutum Ölçeği ve Denver Gelişim Testi kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizleri SPSS 25.0 programında yapılmıştır. Bulgular: Denver - II testi sonucu kalp hastalığı olan çocukların 6'sında (%18,8) normal, 8'inde (%25) anormal olarak bulunmuştur. Kalp hastalığı olmayan çocukların 11'inin (%34,4) Denver – II gelişim testi normal bulunmuş ve yalnızca 1' inin (%3,1) anormal olduğu görülmüştür. Gruplar arasında belirlenmiş olan bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,033).
Özet (Çeviri)
Objective : The aim of the study is to compare the developmental characteristics and parental attitudes of 0-6 year old children with and without Congenital Heart Disease. Method: The research was designed in the case – control type. The research was carried out in İzmir Health Sciences Universty Tepecik Training and Research Hospital Pediatric Cadiology Outpatient clinic and private nurseries and kindergartens affiliated to the Provincial Directorate of Family, Labor and Social Services. The Sociodemographic Questionnaire, Parental Attitude Scale and Denver Developmental test were collected from the children in the case (0-72 months who had a complete correction operation, at least one year after the operation) and the control groups (who were educated in kindergartens and kindergartens without any chronic disease). It was collected by face to face interwiew method using the test. Statistical analyzes of the study were made in SPSS 25.0 program. Results: Denver – II test results were found to be normal in 6 (18.8%) and abnormal in 8 (25%) chidren with heart disease. Denver – II developmental test was found to be normal in 11 (34.4%) of the children without heart disease, and only 1 (3.1%) was found to be abnormal. This difference between the groups was found to be statistically significant (p=0.033).