Konjenital kalp hastalığı olan ve olmayan down sendromlu çocuklarda kardiyopulmoner parametreler, motor gelişim ve kas kuvvetinin incelenmesi
Investigation of cardiopulmonary parameters, motor development andmuscle strength in children with down syndrome with and withoutcongenital heart disease
  1. Tez No: 683899
  2. Yazar: TUĞBA ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Konjenital kalp hastalıkları (KKH), Down sendromluların (DS) % 40-60'ında saptanmaktadır ve sendromların varlığında gelişimsel gecikme riski artmaktadır. Çalışmanın amacı, KKH olan ve olmayan DS'lilerde; kardiyopulmoner parametreler, kaba motor gelişim ve el kavrama kuvvetini karşılaştırmaktı. Çalışmaya yaş ortalaması 30,5±3,55 ay olan 14 KKH olan ve yaş ortalaması 29,85±3,75 ay olan 14 KKH olmayan DS'li dahil edildi. Down sendromlu çocukların 18'i kız, 10'u erkekti. Demografik bilgiler, kardiyopulmoner parametreler ve ekokardiyografi değerleri kaydedildi. Kaba motor gelişim, Kaba Motor Fonksiyon Ölçeği-88 (KMFÖ-88) ile değerlendirildi. El kavrama kuvveti Baseline Pnömatik Ampul Dinamometre ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Congenital heart diseases (CHD) are detected in 40-60% of individuals with Down syndrome (DS) and increase the risk of developmental delay in the presence of syndromes. The aim of the study was to compare cardiopulmonary parameters, gross motor development and hand grip strength in DS children with and without CHD. A mean age of 30.5±3.55 months 14 children with CHD and whose mean age of 29.85±3.75 months 14 children without CHD were included in the study. Eighteen of the children with Down syndrome were girls and 10 were boys. Demographic variables, cardiopulmonary parameters and echocardiographic values were recorded. Gross motor development was evaluated with Gross Motor Function Measure (GMFM-88). Hand grip strength was measured with the Baseline Pneumatic Bulb Dynamometer.