Bazı elma çeşitlerinde hasat sonrası kuşburnu esansiyel yağı ve kalsiyum klorür uygulamasının muhafaza süresi ve meyve kalitesine etkisi
Effect of post-harvest rosehip essential oil and calcium cloride application on storage time and fruit quality in some apple varieties
  1. Tez No: 769805
  2. Yazar: EMİNE KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA DİLMAÇÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, 'Starkrimson Delicious', 'Golden Delicious' ve 'Granny Smith' elma çeşitleri meyvelerinde derim sonrası kalsiyum klorür (CaCl2), kuşburnu esansiyel yağı (KEY), ve CaCl2 ile KEY'ının kombinasyon şeklindeki yenilebilir kaplama uygulamalarının meyvelerin depo ömrü ve depolama boyunca meyve kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, meyveler derim sonrası 4 gruba ayrılmış, 1. gruptaki kontrol meyveleri saf suya daldırılmış, 2. gruptaki meyvelere %1.5 CaCl2, 3. gruptaki meyvelere %2 KEY ve 4. gruptaki meyvelere de CaCl2 (%1.5) ile KEY'nın kombinasyon (%2) şeklindeki yenilebilir kaplama uygulamaları yapılmıştır. 'Starkrimson Delicious' çeşidinde en düşük ağırlık kaybı (%2.59) CaCl2 + KEY kombine uygulamasında, 'Golden Delicious' çeşidinde (%0.80) KEY uygulamasında saptanmıştır. 'Starkrimson Delicious' ve 'Golden Delicious' çeşitlerinde depolama sonunda en yüksek meyve eti sertliği (sırasıyla 7.90 ve 6.05 lb) KEY uygulamasından elde edilmiştir. 'Granny Smith' çeşidinde KEY uygulaması (%56.48) meyve sertliğini diğer uygulamalara göre daha iyi korumuştur. 'Starkrimson Delicious' ve 'Granny Smith' çeşitlerinde titre edilebilir asitlik kaybı en az (sırasıyla %8.20 ve %40.21) CaCl2 uygulamasında, 'Golden Delicious' çeşidinde KEY uygulamasında (%21.9) olmuştur. 'Starkrimson Delicious' ve 'Granny Smith' çeşitlerinde depolama sonunda en düşük solunum hızı KEY uygulamasında (sırasıyla 43.02 ve 44.64 µLCO2/kg.s), 'Golden Delicious' çeşidinde CaCl2 + KEY kombine uygulamasında (35.27 µLCO2/kg.s) kaydedilmiştir. 'Starkrimson Delicious' ve 'Granny Smith' çeşitlerinde meyve kabuğu rengini ve canlılığını en iyi koruyan uygulama KEY olmuştur. Sonuç olarak tüm bu parametreler incelendiğinde 'Starkrimson Delicious', 'Golden Delicious' ve 'Granny Smith' elma çeşitleri meyvelerinde derim sonrası CaCl2, KEY, ve CaCl2 ile KEY'nın kombinasyon şeklindeki yenilebilir kaplama uygulamalarının depolama boyunca meyvelerin kalite özelliklerinin korunmasında olumlu katkılarının olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of postharvest calcium chloride (CaCl2), rosehip essential oil (KEY), and combination of CaCl2 and KEY edible coating applications on storage life and quality of fruits of 'Starkrimson Delicious', 'Golden Delicious' and 'Granny Smith' apple cultivars were investigated during cold storage. For this purpose, the fruits were divided into 4 groups after harvest. The first group was immersed in distilled water (control), the second group 1.5% CaCl2, the third group 2% KEY and the fourth group CaCl2 (1.5%) + KEY (2%). The lowest weight loss (2.59%) in 'Starkrimson Delicious' was determined in CaCl2 + KEY, and in 'Golden Delicious' (0.80%) in KEY application. In 'Starkrimson Delicious' and 'Golden Delicious' cultivars, the highest flesh firmness (7.90 and 6.05 lb, respectively) was obtained from KEY application at the end of storage. In 'Granny Smith', KEY application (56.48%) preserved fruit firmness better than other applications. Titratable acidity was preserved better (8.20% and 40.21%, respectively) by CaCl2 in 'Starkrimson Delicious' and 'Granny Smith' cultivars, and by KEY application in 'Golden Delicious' (21.9%). The lowest respiration rate in 'Starkrimson Delicious' and 'Granny Smith' cultivars was recorded in KEY application (43.02 and 44.64 µLCO2/kg.s., respectively), and in Golden Delicious CaCl2 + KEY combined application (35.27 µLCO2/kg.s). KEY was best application that preserved the color and vitality of the fruit peel colour in 'Starkrimson Delicious' and 'Granny Smith' cultivars. As a result, the postharvest edible coating applications of CaCl2, KEY, and CaCl2 + KEY combination had positive contributions on the preservation of the quality characteristics of the fruits during cold storage.