Ankilozan spondilitte miyeloperoksidaz/paraoksonaz-1 oranı ile disfonksiyonel HDL düzeylerinin değerlendirilmesi ve koroner arter hastalığı ile ilişkisi
Evaluation of myeloperoxidase/paraoxonase-1 ratio and dysfunctional HDL levels in ankylosing spondylitis and their relationship with coronary artery disease
  1. Tez No: 769848
  2. Yazar: YAĞMUR ÇAĞLA REİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ NACIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ankilozan spondilitli (AS) hastalarda miyeloperoksidaz/paraoksonaz-1 (MPO/PON-1) oranı ile disfonksiyonel yüksek dansiteli lipoprotein (dHDL) seviyelerini belirlemek, ekokardiyografi ile ölçülen epikardiyal yağ dokusu kalınlığının (EYDK) MPO/PON-1 oranı ile ilişkisinin varlığını araştırmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan, gönüllü olur aydınlatılmış onam formunu imzalayan 50 hasta ve 50 sağlıklı birey çalışmamıza dahil edildi. Hasta ve sağlıklı gönüllülerin yaş ve cinsiyet gibi demografik bilgileri, beden kitle indeksleri, hastaların AS hastalık aktivite skorları (Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAİ), Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi (BASFİ), Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite Skoru-C reaktif protein (ASDAS-CRP)), AS hastalık süreleri, insan lökosit antijeni-27 (HLA-B27) genetik polimorfizm durumları ve kullandıkları ilaçlar kaydedildi. Hasta ve sağlıklı gönüllülerin 12 saat açlık sonrası alınan kan biyokimyasında kan total kolesterol, trigliserit, HDL, düşük dansiteli lipoprotein (LDL), CRP ve eritrosit sedimentasyon hızı (ESH) düzeyleri tetkik edildi. Ek olarak başka bir biyokimya tüpüne alınan kandan MPO ve PON-1 düzeyleri otomatik bir analiz cihazında piyasada bulunan kitler (Rel Assay, Türkiye) kullanılarak ölçüldü. Serum ayırıcı tüplere alınan kanlar 20 dakikalık inkübasyon periyodundan sonra 1500 g'de (santrifüje yerleştirilen örneği bileşenlerine ayıran fiziksel etki, gravite) 10 dk santrifüj edilip serumları eppendorf tüplerine ayrılarak analiz gününe kadar -80 derecede saklandı. Toplanan kanlar Bolu Abant İzzet Baysal Biyokimya Araştırma Laboratuvarına biyolojik materyal transfer protokolüne uygun olarak götürüldü. dHDL belirteci olarak MPO/PON-1 oranı hesaplandı. Hastalara ve sağlıklı gönüllülere Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi kardiyoloji polikliniğinde ekokardiyografi uygulandı. Tüm hastaların ve kontrol grubundaki olguların ekokardiyografik değerlendirmeleri aynı, ekokardiyografi konusunda deneyimli kardiyolog tarafından yapıldı. Konvansiyonel M-mod, 2- boyutlu ve renkli doppler görüntülemeleri sırasında, parasternal ve apikal pencereler kullanıldı. Hastaların ve kontrol grubundaki bireylerin EYDK ve ejeksiyon fraksiyonu (EF) ölçüldü. Bulgular: Her iki grubun demografik verileri benzerdi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the myeloperoxidase / paraoxonase-1 (MPO/PON-1) ratio and dysfunctional high density lipoprotein (dHDL) levels in patients with ankylosing spondylitis (AS), and to investigate the relationship between epicardial adipose tissue thickness (EATT) measured by echocardiography and MPO/PON-1 ratio. Materials and Methods: Fifty patients and 50 healthy individuals who met the inclusion criteria and signed the voluntary informed consent form were included in our study. Demographic information such as age and gender of patients and healthy volunteers, body mass indexes, patients' AS disease activity scores (Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI), Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index (BASFI), Ankylosing Spondylitis Disease Activity Score - C-reactive protein (ASDAS-CRP)), AS disease duration, human leukocyte antigen-B27 (HLA-B27) genetic polymorphism status and drugs used were recorded. Total cholesterol, triglyceride, HDL, low density lipoprotein (LDL), CRP and erythrocyte sedimentation rate (ESR) levels were analyzed in the blood biochemistry of patients and healthy volunteers after 12 hours of fasting. In addition, MPO and PON-1 levels were measured from blood collected in another biochemistry tube using commercially available kits (Rel Assay, Turkey) in an automatic analyzer. The blood taken into serum separator tubes was centrifuged at 1500 g (the physical effect that separates the sample placed in the centrifuge into its components, gravity) for 10 minutes after a 20-minute incubation period, and their serum was separated into Eppendorf tubes and stored at -80 degrees until the day of analysis. The collected blood was taken to Bolu Abant İzzet Baysal Biochemistry Research Laboratory in accordance with the Biological Material Transfer protocol. MPO/PON-1 ratio was calculated as a marker of dHDL. Echocardiography was applied to patients and healthy volunteers in the cardiology outpatient clinic of Health Science University Ankara Training and Research Hospital. Echocardiographic evaluations of all patients and the subjects in the control group were performed by the same experienced cardiologist. Parasternal and apical axis were used during conventional M-mode, 2-dimensional and color Doppler imaging. Epicardial adipose tissue thickness (EATT) and ejection fraction (EF) of patients and control group were measured. Results: Demographic data of both groups were similar.