Hemodiyaliz hastalarında mortalitenin CONUT (controlling nutritional status) skoru ile ilişkisinin değerlendirilmesi.
Evaluation of the relationship between mortality and CONUT (controlling nutritional status) score in hemodialysis patients
- Tez No: 769847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ZEYNEP BAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik Böbrek Hastalığı (KBH) nedenden bağımsız olarak, 3 ay veya daha uzun süre devam eden böbrek hasarı ya da böbrek fonksiyonlarında azalma olarak tanımlanmıştır. KBH, yüksek mortalite ve morbidite ile seyreden, insidansı ve prevelansı giderek artan dünya çapında bir halk sağlığı sorunudur. Son Dönem Böbrek Yetmezliği tanısı alan hastalarda en sık uygulanan renal replasman tedavisi Hemodiyaliz (HD)'dir. HD hastalarının mortalite oranlarının normal popülasyona kıyasla yüksek olduğu bilinmektedir. Literatürde nutrisyonel durum kontrol skoru (CONUT), birçok çalışmada prognoz ve genel sağkalım ile ilişkilendirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmadaki amacımız, hemodiyaliz hastalarının HD başlangıcındaki değerlerine göre hesaplanan CONUT skorları ile hastalığın seyri arasındaki ilişkiyi analiz etmek ve HD hastalarında mortalite ile ilişkisini ortaya koymaktır.Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniği'ne Ocak 2011 ve Aralık 2019 tarihleri arasında hemodiyaliz için başvurmuş 210 hasta dahil edildi. Retrospektif olarak yaptığımız çalışmada; hastaların yaşı, cinsiyeti, hemodiyaliz başlangıç tarihleri, KBH etiyolojileri, komorbiditeleri, hemogram, biyokimya parametreleri değerlendirildi. Başvuru anındaki tetkiklerine göre, CONUT skoru hesaplanan hastaların, sağ kalım ile ilişkileri araştırıldı.Bulgular: Çalışmamız, yaşları 18 ile 80 arasında olan, 79'u (%37.6) kadın ve 131'i (%62.4) erkek olmak üzere toplam 210 olgu ile yapılmıştır. Çalışmada hastalar yaşayanlar ve ex olan hastalar olarak 2 grup altında incelendi. Hastaların 62'si (%29.5) ex olurken ve 148'si (%70.5) yaşamaktaydı. Her iki grubun CONUT skorları hesaplandı ve gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Chronic Kidney Disease (CKD) is defined as kidney damage or decreased kidney function that persists for 3 months or more, regardless of the cause. CKD is a worldwide public health problem with an increasing incidence and prevalence, with high mortality and morbidity. Hemodialysis (HD) is the most frequently applied renal replacement therapy in patients diagnosed with End Stage Renal Failure. It is known that mortality rates of HD patients are higher compared to the normal population. In the literature, nutritional status control score (CONUT) has been tried to be associated with prognosis and overall survival in many studies. Our aim in this study is to analyze the relationship between CONUT scores, which are calculated according to the values of hemodialysis patients at the onset of HD, and the course of the disease, and to reveal its relationship with mortality in HD patients.Materials and methods: 210 patients who applied to Ankara Training and Research Hospital Nephrology Clinic for hemodialysis between January 2011 and December 2019 were included in our study. In our retrospective study; Patients' age, gender, hemodialysis start dates, CKD etiologies, comorbidities, hemogram, and biochemistry parameters were evaluated. The relationship between survival and the patients whose CONUT score was calculated according to the examinations at the time of admission was investigated.Results: Our study was conducted with a total of 210 cases, 79 (37.6%) female and 131 (62.4%) male, aged between 18 and 80. In the study, the patients were divided into 2 groups as living and ex-patients. Of the patients, 62 (29.5%) died and 148 (70.5%) were alive. The CONUT scores of both groups were calculated and a statistically significant difference was found between the groups.