Bazı ranunculus, verbascum ve asyneuma türlerinin fitokimyasal profilleri ve antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of phytochemical profiles and antioxidant activities of some ranunculus, verbascum and asyneuma species
- Tez No: 989178
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYLAN KÖSESAKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Biyoloji, Botany, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Verbascum asperuloides, Asyneuma limoniifolium, Ranunculus constantinopolitanus ve Ranunculus pinardii bitkilerinin fitokimyasal bileşimi ve antioksidan aktiviteleri araştırılmıştır. Bitkilerin taksonomik karakterizasyonuna katkıda bulunmak amacıyla, türlerin gövde, yaprak ve yaprak sapına ait anatomik yapıları ışık mikroskobu ile incelenmiştir. Bitki örneklerinin farklı polaritedeki çözücülerle (metanol, etanol, aseton, distile su, hekzan ve diklorometan) hazırlanan ekstrelerinin total fenolik madde içeriği, total flavonoid içeriği, antioksidan aktivitesi, total antosiyanin, total proantosiyanidin ve polifenolik bileşik içerikleri saptanmıştır. Sonuçlar, ekstraksiyon çözücüsünün polaritesinin hem verimi hem de biyoaktif bileşiklerin bileşimini önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymuştur. En yüksek total fenolik içerik (TPC) ve total flavonoid içeriği (TFC), genellikle su (H₂O) ve metanol (MeOH) özütlerinde, özellikle de V. asperuloides, A. limoniifolium ve R. constaninapolitanus'ta tespit edilmiştir. DPPH, ABTS, CERAC ve CUPRAC analizleriyle belirlenen antioksidan aktivite sonuçları, TPC ve TFC seviyeleriyle güçlü bir korelasyon göstermiştir. V. asperuloides ve R. pinardii'nin metanol özütleri, antioksidan ve anti-enflamatuar özellikleriyle bilinen bileşikler olan luteolin ve rutin açısından ümit verici düzeylerde elde edilmiştir. Ayrıca, LC-MS/MS ile yapılan fitokimyasal analizler, flavonoidler, fenolik asitler (örneğin ferulik, kafeik, protokateşuik asitler), alkaloidler ve glikozitler gibi temel biyoaktif bileşenlerin varlığını ortaya koymuştur. Bileşik ekstraksiyonunda çözücüye özgü farklılıklar kaydedilmiştir. Metanol ve sulu özütler daha yüksek miktarda polar bileşik verirken, hekzan gibi polar olmayan çözücüler artepilin C gibi lipofilik bileşiklerin ekstraksiyonunda daha etkili olmuştur. Besin profili, V. asperuloides'in en yüksek protein ve kül oranına sahip olduğunu, R. pinardii'nin ise en yüksek lipit içeriğine sahip olduğunu göstererek, fonksiyonel gıda kaynakları olarak potansiyellerini vurgulamıştır. Genel olarak, polar çözücüler (özellikle H₂O ve MeOH), güçlü antioksidan özelliklere sahip fenolik ve flavonoidlerin çıkarılmasında daha etkili olmuştur. Bu bulgular, V. asperuloides, A. limoniifolium, R. pinardii ve R. constaninopolitanus'un fonksiyonel gıda ve tıpta gelecekteki uygulamalar için değerli doğal biyoaktif bileşik kaynakları olarak farmakolojik ve nutrasötik potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the phytochemical composition and antioxidant activities of Verbascum asperuloides, Asyneuma limoniifolium, Ranunculus constantinopolitanus, and Ranunculus pinardii plants were investigated. To contribute to the taxonomic characterization of the species, the anatomical structures of their stems, leaves, and petioles were examined using light microscopy. The extracts of the plant samples prepared with solvents of different polarities (methanol, ethanol, acetone, distilled water, hexane, and dichloromethane) were analyzed for total phenolic content, total flavonoid content, antioxidant activity, total anthocyanin, total proanthocyanidin, and polyphenolic compound contents. The results revealed that the polarity of the extraction solvent significantly affected both the yield and the composition of bioactive compounds. The highest total phenolic content (TPC) and total flavonoid content (TFC) were generally detected in aqueous (H₂O) and methanol (MeOH) extracts, particularly in V. asperuloides, A. limoniifolium, and R. constantinopolitanus. The antioxidant activity results determined by DPPH, ABTS, CERAC, and CUPRAC assays showed a strong correlation with TPC and TFC levels. The methanol extracts of V. asperuloides and R. pinardii yielded promising levels of luteolin and rutin, compounds known for their antioxidant and anti-inflammatory properties. Additionally, phytochemical analyses performed by LC-MS/MS revealed the presence of key bioactive components such as flavonoids, phenolic acids (e.g., ferulic, caffeic, protocatechuic acids), alkaloids, and glycosides. Solvent-specific differences in compound extraction were recorded. Methanol and aqueous extracts yielded higher amounts of polar compounds, while non-polar solvents like hexane were more effective in extracting lipophilic compounds such as artepilin C. The nutritional profile indicated that V. asperuloides had the highest protein and ash ratios, while R. pinardii had the highest lipid content, highlighting their potential as functional food sources. Overall, polar solvents (particularly H.O and MeOH) were more effective in extracting phenolics and flavonoids with strong antioxidant properties. These findings emphasize the pharmacological and nutraceutical potential of V. asperuloides, A. limoniifolium, R. pinardii, and R. constantinopolitanus as valuable natural sources of bioactive compounds for future applications in functional foods and medicine.