Sevgi yönelimi ölçeği geçerlik ve güvenirlik çalışması
- Tez No: 769916
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada bireylerin sevgi yönelimleri araştırma kapsamında tutularak psikolojik iyi oluş ile olan ilişkisini incelemektir. Buna göre bireylerin sevgi yönelimlerindeki olumlu artış psikolojik iyi oluşlarını da olumlu etkileyecek ve ikisi arasında anlamlılık ön görülecektir. Yapılan çalışma sonucu göstermiştir ki sevgi yönelimi ile psikolojik iyi oluş arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sevgi değeri bireye hayatında daha duyarlı bir karakter yapısı oluşturarak erdemli bir davranış eğilimine sevk eder. Bütün dinlerin temelinde yer alan sevgi Kutsal Kitaplarca da önemine vurgu yapılmış ve dine yönelimde motivasyon unsuru olarak yer almıştır. Sevgi yaşamımızı biçimlendirici gücüyle hayatımızda yer alan olayları çözerken de yeni farkındalıklar ve yeni açılımlarla yönlendirici bir unsurdur. Araştırmanın ilk bölümünde sevgi tanımlamaları yapılarak değerlendirme yapılmış, sevginin ontolojik bir bakış ile yaşantı boyutuna yansıması incelenmiştir. Sevgi tanımlarında bireysel, toplumsal ve aşkınlığı içerecek şeklinde farklı boyutlara yönelimlerle birlikte sevginin ilişkili olduğu birçok unsur söz konusudur. Çalışmamız kapsamında hedeflediğimiz şekilde belirlediğimiz unsurlar; ilgi, sorumluluk, saygı, bilgi, güven, selamlaşma, biz ilişkisi, kültür gibi değerlerle şekillenmektedir. Sevgi yöneliminin şekillenmesinde Fromm bu yönelimin hedefi olarak Tanrı, Anne, Kardeş ve bireyin kendini sevmesi şeklindedir. Sevmenin pratik boyutuna vurgu yapan Fromm sevmeyi sanata dönüştürerek estetik bir değer kazandırır. Bilgeliğe yönelimde etkin bir güç olarak zihnimizi olumsuzluklardan arındırıp umutsuzluğa düşmeden bir yaşam tarzıyla birlikte dengeli bir yaşam modeli sunmaktadır. Araştırmanın diğer bölümü olan yöntem kısmında araştırma şekilleri sürece dahil edilmiştir. Bulgular kısmında SPSS ve LİSREL istatistik analiz programları kullanılarak bulgular elde edilip yorumlanmıştır. Son aşama olarak da bulguların değerlendirilmesiyle Sevgi Yönelimi Ölçeği olarak üç boyutlu bir ölçek ortaya çıkmıştır. Ölçeğin doğrulanması adına da Olcay İmamoğlu'nun uyarladığı Psikolojik İyi Oluş ölçeğiyle birlikte korelasyon ilişkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between individuals' love orientations and psychological well-being. Accordingly, the positive increase in the love orientation of individuals will also positively affect their psychological well-being and a meaningfulness between the two will be predicted. The results of the study showed that there was a significant relationship between love orientation and psychological well-being. The value of love leads to a virtuous behavior tendency by creating a more sensitive character structure in the lives of individuals. The importance of love, which is at the foundation of all religions, has also been emphasized by the Holy Books and has taken place as a motivational element in the orientation to religion. Love, with its formative power, is a guiding element with new awareness and new openings while solving the events in our lives. In the first part of the research, an evaluation was made by defining love, and the reflection of love on the dimension of life with an ontological point of view was examined. In definitions of love, there are many elements that love is associated with, with orientations to different dimensions, including individual, social and transcendence. The elements that we determined as we aimed within the scope of our study; It is shaped by values such as interest, responsibility, respect, knowledge, trust, greeting, us relationship, culture. In the shaping of the love orientation, Fromm's goal of this orientation is God, Mother, Sister/Brother and self-love of the individual. Emphasizing the practical dimension of love, Fromm transforms love into art and adds an aesthetic value. As an active force in the orientation to wisdom, it offers a balanced life model with a lifestyle without despair by purifying our minds from negativities. In the method part, which is the other part of the research, the research methods were included in the process. In the findings part, the findings were obtained and interpreted by using SPSS and LISREL statistical analysis programs. As a final step, a three-dimensional scale, the Love Orientation Scale, emerged with the evaluation of the findings. In order to verify the scale, correlation relations were examined with the Psychological Well-Being scale adapted by Olcay İmamoğlu.