Hekimlerin sağlık anksiyetesi düzeyi ile sağlıklı beslenme takıntısı (ortoreksiya nervoza) arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the health anxietylevel of physicians and the observation of healthynutrition (orthorexia nervosa)
- Tez No: 769925
- Danışmanlar: UZMAN IŞIK GÖNENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Çalışmamız hekimlerde sağlık anksiyetesi (SA) düzeyi ile sağlıklı beslenme takıntısı olarak tanımlanan ortoreksiya nevroza (ON) ilişkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca SA ve ON düzeyleri ve Katılımcı Bilgi Formu verilerinin birbirleriyle ilişkisi incelenmiştir. Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan çalışmamız 01. 08. 2022 ve 30. 09. 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama Merkezinde çalışan 233 hekim ile yapılmıştır. Çalışmamızda Katılımcı Bilgi Formu, Sağlık Anksiyetesi Ölçeği (SAÖ) ve ORTO-11 Ölçeği yüz yüze anket yöntemiyle yapılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi Student-t, one way ANOVA testi ve Pearson korelasyon ile yapılmıştır. Bulgular: 233 katılımcının 108'i (%46,4) kadın olup yaş ortalaması 31,6±7,5'tir. ORTO-11 ölçeği puan ortalaması asistanlarda 28,0±4,4, uzmanlarda 29,8±4,6 (p: 0,01), egzersiz yapanlarda 27,4±4,7, egzersiz yapmayanlarda 28,9±4,2 (P: 0,014), zayıflarda 20,6±6,0, normal kilolularda 28,2±4,5, fazla kilolularda 29,1±4,3, obezlerde 28,5±3,4 (p: 0,012), sigara kullananlarda 29,4±4,9, bırakanlarda 29,6±3,6, kullanmayanlarda 27,7±4,3 (p: 0,012), alkol kullanmış olanlarda 29,0±5,0, hiç kullanmamışlarda 27,9±3,9 (p: 0,049), sağlıklarını iyi, orta ve kötü olarak değerlendirenlerde sırasıyla 27,9±4,6, 29,3±3,8, 30,3±5,3 (p: 0,046) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aims to investigate the relationship of health anxiety (HA) level in physicians and orthorexia nervosa (ON), which is defined as an obsession with healthy eating. In addition, the relationship of information from the Participant Information Form on SA and ON levels were examined. Material and methods: Our descriptive and cross-sectional study was conducted with 233 physicians working at the Haydarpaşa Numune Health Practice Center of the University of Health Sciences between 01. 08. 2022 and 30. 09. 2022. In our study, the Participant Information Form, the Health Anxiety Inventory (HAI) and the ORTO-11 Scale were used for face-to-face interviewing. Statistical analysis of the datae was done with Student-t, one way ANOVA test and Pearson correlation. Results: Of the 233 participants, 108 (46.4%) were female and the mean age was 31.6±7.5. The ORTO-11 scale mean score was 28. 0±4.4 in residents, 29.8±4.6 in specialists (p: 0. 01), 27.4±4.7 in those who exercised, 28.9±4.2 in those who did not exercise (p:0.01). P:0.014), 20.6±6.0 in underweight, 28.2±4.5 in normal weight, 29. 1±4. 3 in overweight, 28.5±3.4 in obese (p: 0. 012), 29.4±4.9 in smokers, 29. 6±3. 6 in quitters, 27.7±4.3 in non-smokers (p: 0. 012), 29.0±5.0 in alcohol users, 27.9±3,9 in never-drinkers (p: 0. 049). ORTO-11 mean scores were 27.9±4.6, 29.3±3.8, 30.3±5.3 (p: 0. 046) in those who rated their health as good, moderate and bad, respectively.