SBÜ Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan hekimlerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Factors affecting health promoting lifestyle behaviors among physicians working in Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital
- Tez No: 769924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP TUZCULAR VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Topluma sağlık hizmeti sunan hekimlerin kendi sağlıklı yaşam biçimi davranışları (SYBD) da büyük önem kazanmaktadır. Çalışmamızın amacı hekimlerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını tespit edip, buna etki eden faktörleri değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırmadır. Evreni Ağustos-Eylül 2022 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 606 hekimdir. Çalışma evreninden basit tesadüfi örneklem yöntemi ile örneklem hesaplaması yapılarak, %95 güven düzeyi, %5 güven aralığında minimum kişi sayısı 235 olarak hesaplanıp, çalışmaya dahil olma kriterlerini karşılayan 248 hekim ile çalışma yapılmıştır. Hekimlere 'Sosyodemografik Bilgi Formu', 'Yaşam Tatmini Ölçeği', 'İş Yaşam Kalitesi Ölçeği' ve 'Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ II)' ölçeklerinden oluşan 4 bölümlük anket uygulanmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The healthy lifestyle behaviors of physicians who provide health services to the community are of great importance. The aim of our study is to determine the healthy lifestyle behaviors of physicians and to evaluate the factors affecting these behaviors. Material and Method: The universe of our descriptive and cross-sectional study consisted of 606 physicians working at Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between August and September 2022. Sample size calculation was made from the study population using the simple random sampling method, and the minimum number of people was calculated as 235 when 95% confidence level and 5% as a confidence interval were used, and the study was conducted with 248 physicians who met the inclusion criteria. A 4-part questionnaire consisting of 'Sociodemographic Information Form', 'The Satisfaction With Life Scale', 'Quality of Work Life Scale' and 'Health Promoting Lifestyle Profile Scale II (HPLP 2) ' scales was applied to physicians.IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analysis and calculations.