COVID-19 enfeksiyonuna bağlı hafif ve şiddetli semptomları olan gebelerde maternal ve neonatal sonuçların karşılaştırılması
  1. Tez No: 769926
  2. Yazar: BURCU GÜLŞAH BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ MİHMANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş: Tüm dünyaya hızla yayılan, yüksek morbidite ve mortaliteye sebep olmuş COVID-19 hastalığının semptomatik şiddetinin artması, gebelerde ve bu gebelerden doğan bebeklerin yenidoğan döneminde bir takım olumsuz klinik ve laboratuvar sonuçlarına yol açabilmektedir. Amaç: COVID-19 RT-PCR pozitif doğum yapan gebelerde hastalığın şiddetinin maternal ve neonatal etkilerini incelemektir. Bir diğer amacımız; COVID-19 RT- PCR pozitif doğum yapan gebelerde bir takım laboratuvar parametrelerini incelemek, bu tetkiklerin hastalığın klinik şiddetiyle ilişkisini karşılaştırmak, maternal ve neonatal sonuçların hastalığın klinik şiddeti ile ilişkisinde yararlı olup olmadığını, kullanılabilirliğini ve yol göstericiliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Nazofarengeal ve orofarengeal sürüntü örnekleriyle teyitli COVID-19 RT-PCR testi pozitif doğum yapan 59 gebe ve bu gebeliklerden doğan yenidoğanlar (doğum sonrası 0-28 gün) incelendi. Hafif- orta semptomu olan 30 gebe hasta ve şiddetli-kritik semptomu olan 29 gebe hasta olarak 2 grup oluşturuldu. Bu gebelerden doğan 59 yenidoğan da kendi arasında hafif-orta semptomlu gebelerden ve şiddetli-kritik semptomlu gebelerden doğan yenidoğanlar olarak iki gruba ayrıldı. Çalışmaya katılan kadınlara ait bilgiler retrospektif olarak hastane kayıtlarından elde edildi. Bulgular: Her iki gebe grubun yaş, gravida, parite ve doğum şekli arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur. Şiddetli-kritik seyirli gebe grubunda preterm doğum oranı, COVID-19 endikasyonu ile yapılan C/S oranı, maternal YBÜ, yüksek akımlı oksijen tedavisi ve entübasyon ihtiyacı, hastanede yatış şüresi hafif-orta semptomlu gruba göre anlamlı derecede yüksektir. Laboratuvar parametrelerinden nötrofil, NLR, CRP, prokalsitonin, GGT, LDH, D-dimer değerleri şiddetli-kritik seyirli grupta hafif-orta semptomlu gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksektir. Her iki grup arasında hemogram, hematokrit, monosit, lenfosit, platelet, INR, fibrinojen, AST, ALT, üre ve kreatinin değerlerinde anlamlı fark gözlenmemiştir. Şiddetli-kritik semptomlu gebelerden doğan bebeklerde düşük doğum ağırlığı, izolasyona sekonder komorbid nedenlerden dolayı yoğun bakım ünitesine sevk oranları, yenidoğan solunum sıkıntısı semptomu oranları, oksijen desteği ihtiyacı hafif-orta semptomlu gebelerden doğan yenidoğan bebeklere göre anlamlı derecede yüksektir. Yenidoğanlarda cinsiyet, canlı doğum oranı, yenidoğan YBÜ sevk oranı, kord kan gazı pH değerleri, 1. ve 5. dk APGAR skorlarında iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi. PCR testi yapılan 15 bebekte, pozitif sonuç saptanmadı. Sonuç: Annede hastalığın şiddetinin artması; COVID-19 endikasyonu ile yapılan C/S oranını, maternal YBÜ, entübasyon ve yüksek akımlı oksijen tedavisi ihtiyacını, hastanede kalış süresini, hastalık nedeniyle uygulanan antiviral tedavi, yapılan sezaryenlerde genel anestezi uygulanma oranlarını arttırır. Semptomların şiddetlenmesi doğumdaki gestasyonel yaşı düşürmektedir. Semptomların şiddetlenmesi annede; kandaki NLR, nötrofil, CRP, prokalsitonin, D-dimer, GGT, LDH değerlerini anlamlı derecede yükseltir. Şiddetli semptomlu gebelerin yenidoğanlarında düşük doğum ağırlığı, oksijen desteği ihtiyacı, solunum sıkıntısı varlığı daha yüksektir. PCR testi yapılan bebeklerde anneden bebeğe vertikal geçiş saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The increase in the symptomatic severity of the COVID-19 disease caused by the SARS-CoV-2 virus, which started in China and spread rapidly all over the world, causing high morbidity and mortality all over the world, may lead to some negative clinical and laboratory results in pregnant women and newborn babies born from these pregnancies. Aim: To examine the maternal and neonatal effects of the severity of the disease in pregnant women who gave birth with COVID-19 RT-PCR positive. Another aim of ours; To examine some laboratory parameters in pregnant women who gave birth with COVID-19 RT-PCR positive, to compare the relationship of these tests with the clinical severity of the disease, to evaluate whether maternal and neonatal outcomes are useful in the relationship with the clinical severity of the disease, its usability and guidance. Materials and Methods: 59 pregnant women who gave birth with positive COVID- 19 RT-PCR test with nasopharyngeal and oropharyngeal swab samples and newborns born from these pregnancies (0-28 days postpartum) were examined. Two groups were formed as 30 pregnant patients with mild-moderate symptoms and 29 pregnant patients with severe-critical symptoms. 59 newborns born to these pregnant women were divided into two groups as newborns with mild-moderate symptoms and newborns with severe-critical symptoms. Information about the women participating in the study was obtained retrospectively from hospital records. Results: There was no statistically significant difference between age, gravida, parity and delivery type of both pregnant groups. Preterm birth rate, C/S ratio due to COVID-19, maternal ICU, high flow oxygen therapy and intubation need, and length of hospital stay in the severe-critical pregnant group were significantly higher than the mild-moderate group. Of the laboratory parameters, neutrophils, NLR, CRP, procalcitonin, GGT, LDH, D-dimer were statistically significantly higher in the severe-critical group. There was no significant difference in hemogram, hematocrit, monocytes, lymphocyte, platelet, INR, fibrinogen, AST, ALT, urea and creatinine values between the two groups. Low birth weight, rates of referral to the intensive care unit due to comorbid reasons secondary to isolation, rates of neonatal respiratory distress, and need for oxygen support were found to be significantly higher in babies born to pregnant women with severe critical symptoms. No statistically significant difference was observed between the two groups in terms of gender, live birth rate, referral rate to the neonatal intensive care unit, cord blood gas pH values, and 1st and 5th minute APGAR scores in newborns. No positive result was found in 15 infants who underwent PCR test. Conclusion: Increased severity of symptoms in the mother; It increases the C/S ratios performed with the indication of COVID-19, the need for maternal ICU, maternal intubation and high-flow oxygen therapy, the length of stay in the hospital, the antiviral treatment applied due to the disease, and the rate of general anesthesia in cesarean sections. The exacerbation of symptoms decreases the gestational age at birth. At the same time, the exacerbation of symptoms in the mother; It significantly increases the NLR, neutrophil, CRP, procalcitonin, D-dimer, GGT, LDH values in the blood. Low birth weight, need for oxygen support, and respiratory distress were found to be higher in newborns of mothers with severe symptoms. Vertical transmission from mother to infant was not detected in infants who underwent PCR test.