İstanbul'da bir özel hastanedeki sağlık çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği algısının hastanenin iş sağlığı ve güvenliği performansı ile karşılaştırılması
Comparison of perception of occupational health and safety of healthcare professionals in a private hospital in Istanbul with the hospital's occupational health and safety performance
  1. Tez No: 769938
  2. Yazar: ÖMER FARUK ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURHAN ŞALVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada İstanbul'da bir özel hastanede çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği algı düzeyini belirlemeye yönelik çalışma amaç edinilmiştir. Araştırmanın evrenini, İstanbul'da bir özel hastanede görev yapan tüm çalışanlar (530) oluşturmaktadır. Yapılan örneklem hesabı sonucunda 218 kişi küme örnekleme yöntemi ile araştırmaya dahil edilmiştir. Veriler yüz yüze anket yolu ile toplanmıştır. Verilerin analizinde normal doğalım olmadığı için Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Yüz yüze yapılan anket çalışmasında,“ Demografik Özellikler Anket Formu”ve Özaslan'ın geliştirdiği 7 boyuttan oluşan“Güvenlik İklimi Ölçeği”kullanılmıştır. Ankette İş Sağlığı ve Güvenliği algısını oluşturan boyutlar güvenlik iletişimi, güvenlik yönetimi, bireysel sorumluluk, güvenlik standartları ve hedefleri, kişisel katılım, yönetim bağlılığı ve kadercilik şeklindedir Araştırmaya katılanların, % 67,4' ü kadın, % 52,7'si evli, % 36,2'si 36 yaş ve üzeri, % 49,5'i yardımcı sağlık personeli, %53,6'sı üniversite mezunu, %53,6' sı hastanede 5 yıl ve daha az çalışan, %54,5 meslek hayatında 10 yıl ve daha az çalışma deneyimi edindikleri saptanmıştır. Araştırmanın yapıldığı hastanede çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği algısının farklı boyutlarda erkeklerde, evli olanlarda, 36 yaş üstü grupta, eğitim durumu yüksek olanlarda, ramak kala olayı yaşayanlarda, doktorlarda, hastanede ve meslekte çalışma süresi yüksek olanlarda daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Hastanelerde İş Sağlığı ve Güvenliği algısının geliştirilmesi için güvenlik kültürünün geliştirilmesine yönelik kurumsal çalışmaların önemsenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim of the study is to determine the perception level of occupational health and safety of employees in a private hospital in Istanbul. The universe of the research consists of all employees working in a private hospital in Istanbul (530). As a result of the sampling calculation, 218 people were includedin the research with the cluster sampling method. Data were collected through face to face questionnaire. Kruskall-Wallis and Mann-Whitney U tests were used in the analysis of the data because I did not have a normal natüre. In the face-to-face survey study, the“Demographic Characteristics Questionnaire Form”and the“Security Climate Scale”consisting of 7 dimensions developed by Özaslan were used. The dimensions that constitute the perception of occupational health and safety in the survey are safety communication, safety management, individual responsibility, safety standards and goals, personal participation, management commitment and fatalism Respondents, %67.4' U women %52,7% married, %36,2% to 36 years and over, %49,5% auxiliary health personnel, %college graduates up to 53.6, %5 years or less working in the hospital up to 53.6 percent, %54,5 career and less work experience were acquired in 10 years. It has been determined that the perception of Occupational Health and Safety employees in the hospital where the research was conducted is higher in men, in the maaried, over 36 years old group, in those with a high level of education, in those experienced a near-miss event, in doctors, in the hospital and in those with longer working hours in the profession. In order to improve percetion of Occupational Health and Safety in hospitals, institutional studies fort he development of safety culture should be given importance.