Kyme'de nekropolis kazıları ve araştırmaları ışığında ölü gömme gelenekleri
Burial customs of Kyme in the light of excavations and researches
- Tez No: 769943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEKİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu tez çalışmasında, günümüzde İzmir'in Aliağa İlçesi sınırları içerisinde yer alan Kyme Antik Kenti'nin nekropolis alanları detaylı olarak incelenmiş ve tek çalışma altında toplanmıştır. İlk bölümde, Kyme Antik Kenti'nin kısa tarihçesi ve kent çevresinde yürütülen kazı çalışmaları hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, Kyme Antik Kenti çevresinde tespit edilen nekropolis alanlarının konumu, bulunduğu alanların topoğrafik özellikleri, alanlar içerisinden ele geçen mezar sayıları ve tipolojileri ile alanlar içerisinde görülen ölü gömme uygulamaları hakkında kısaca bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, Kyme Antik Kenti'nin çevresinde bulunan nekropolis alanları içerisinde tespit edilen mezar tipleri ve sayıları, mezarlar içerisinden ele geçen buluntular, mezarların yapısal özellikleri ve mezarların tarihlendirilmesi detaylı olarak anlatılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise kent çevresinde yer alan nekropolis alanlarında görülen ölü gömme gelenekleri hakkında bilgiler verilmiştir. Bu tezde genel olarak, Kyme Antik Kenti çevresindeki nekropolis alanları ve bu nekropolis alanlarından ele geçen mezarların tipolojik ayrımı, mezarların yapısal özellikleri, mezarların buluntular yardımıyla tarihlendirilmesi, ele geçen toplam mezar sayıları ve son olarak nekropolis alanlarında görülen ölü gömme gelenekleri hakkında kapsayıcı bilgiler vermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the necropolis areas of the ancient city of Kyme, which is located within the borders of Aliağa District of İzmir, were examined in detail and gathered under a single study. In the first part, information about the short history of the ancient city of Kyme and the excavations carried out around the city is given. In the second part, brief information is given about the location of the necropolis areas found around the ancient city of Kyme, the topographic features of the areas where they are located, the number of tombs and typologies found in the areas, and the burial practices seen in the areas. In the third chapter, the types and numbers of tombs found in the necropolis areas around the ancient city of Kyme, the finds recovered from the tombs, the structural features of the tombs and the dating of the tombs are explained in detail. In the fourth and last chapter, information is given about the burial customs seen in the necropolis areas around the city. In this thesis, it is aimed to give comprehensive information about the necropolis areas around the ancient city of Kyme and the typological distinction of the tombs recovered from these necropolis areas, the structural features of the tombs, the dating of the tombs with the help of finds, the total number of tombs uncovered and finally the burial customs observed in the necropolis areas.