Kronik boyun ağrılı hastaların fiziksel uygunluk, yaşam kalitesi ve egzersiz enduranslarının değerlendirilmesi
Assessment of physical fitness, quality of life and exercise endurance in patients with chronic neck pain
  1. Tez No: 769942
  2. Yazar: CAN KEÇELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BÖLGEN ÇİMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kronik boyun ağrısı en sık rastlanılan kas iskelet sistemi rahatsızlıklarındandır. Bu çalışmadaki amacımız kronik boyun ağrısı olan hastaların egzersiz kapasitesini, enduransını ve yaşam kalitesini sağlıklı bireylerle karşılaştırmaktır. Çalışmaya 18-50 yaş arası 30 kronik boyun ağrılı hasta ve 30 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 60 kişi dahil edildi. Katılımcıların demografik verileri kaydedildi. Boyun ağrısının günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkileri Boyun Özürlülük İndeksi ile, katılımcıların fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ile, psikolojik durumları Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile, yaşam kalitesi Short Form-36 (SF-36) ölçeği ile değerlendirildi. Kişilerin el kavrama gücü hidrolik el dinamometresi ile ölçüldü. Katılımcılar kol ergometresi ile 3-4 gün arayla iki farklı günde değerlendirildi. İlk değerlendirmede egzersiz kapasitesi, ikinci testte ise endurans ölçüldü. Hastalar ve sağlıklı kontroller arasında yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi açısından anlamlı fark yoktu (p=0,21, p=0,06, p=0,43; sırasıyla). El kavrama gücü boyun ağrılı hastalarda daha düşüktü (p=0,02).
Özet (Çeviri)
Chronic neck pain is one of the most common musculoskeletal disorders. The aim of this study was to investigate the exercise capacity, endurance and, quality of life in patients with chronic neck pain and to compare with healthy controls. 30 patients with chronic neck pain and 30 healthy volunteers, aged 18 to 50 participated in this study. Demographic data of the participants were recorded. The impact of neck pain on daily living activities was assessed with Neck Disability İndex, the physical activity level of the participants was evaluated with the International Physical Activity Questionnaire. Their psychological status was evaluated with the Beck Anxiety Scale (BAS) and Beck Depression Scale (BDS), and the quality of life was evaluated with the Short Form-36 (SF-36). The hand grip strength of the individuals was measured with a hydraulic hand dynamometer. Participants were evaluated with arm ergometer on two different days with 3-4 days interval. Exercise capacity was measured in the first test and endurance assessment was performed in the second. There was no significant difference between patients and healthy controls in terms of age, gender and body mass index (p=0,21, p=0,06, p=0,43; respectively). Hand grip strength was lower in patients with neck pain (p=0,02).