Poli (Vinil klorür)'ün diğer bazı vinil polimer ve kopolimerler ile karşılaşılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of miscibility of poly (Vinly chloride) with other some vinyl polymer and copolymers
- Tez No: 76997
- Danışmanlar: PROF. DR. SATILMIŞ BASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, poli(vinil klorür)-poli(etilen-co-vinil asetat) (PVC-EVA), poli( vinil klorür)- poli(vinil klorür-co-vinil asetat) (PVC-VCVA) ve poli(vinil klorür)-poli(etilen adipat) (PVC- PEAD) karışımlarının karışabilirliği viskozimetrik yöntem, türbidimetrik yöntem, diferansiyel taramalı kalorimetri ve taramalı elektron mikroskopu kullanılarak incelendi. Çözelti halinde polimer çiftlerinin karışabilirliğinin viskozimetrik yöntemle incelenmesinde, Krigbaum ve Wall kuramından elde edilen etkileşme parametresi terimi kullanıldı. 0.6g/dL derişiminde değişik oranlarda EVA içeren PVC-EVA karışımları; l.4g/dL derişiminde değişik oranlarda VCVA içeren PVC-VCVA karışımları ve 1.5 g/dL derişiminde değişik oranlarda PEAD içeren PVC-PEAD karışımları hazırlandı. Polimer çözeltileri ve onların karışımlarının akma süreleri Cannon-Fenske tipi bir viskozimetre ile ölçüldü. Türbidimetrik yöntem, polimer çözeltilerinde bulanma sıcaklığını tespit etmek için kullanıldı. Bulanma sıcaklıkları, fotoelektrik bir hücrede bulanıklığın başladığı sıcaklık olarak alındı. PVC-VCVA ve PVC-PEAD karışım filmlerinin camsı geçiş sıcaklıkları DSC ile ölçüldü. Karışım için tek bir camsı geçiş sıcaklığı karışabilirliğin bir sonucu olduğu kabul edildi. SEM, karışabilirliği incelemekten ziyade karışım morfolojisini incelemek için kullanıldı. Bu çalışmanın sonucunda, PVC ile VCVA ve PEAD'nm birbiri ile karışabildiği ve PVC ile EVA'nın birbiri ile sınırlı bir şekilde karışabildiği gözlendi. Anahtar kelimeler : PVC, EVA, VCVA, PEAD, karışabilirlik, uyumluluk
Özet (Çeviri)
In this study, miscibility of blends of polymers and copolymers such as polyvinyl chloride)- poly(ethylene-co-vinyl acetate) (PVC-EVA), poly(vinyl chloride)- poly(vinyl chloride- co-vinyl acetate) (PVC-VCVA) and polyvinyl chloride)- polyethylene adipate) (PVC-PEAD) have been investigated in solution and films by using viscometric method, turbidymetric method, differential scanning calorimeter (DSC), and scanning electron microscopy. In order to predict the miscibility of polymer pairs in solution by using viscometric method, the interaction parameter term. Ab. obtained from the modified Krigbaum and Wall theory was used. PVC-EVA blends with various EVA content at a concentration of 0.6g/dL, PVC-VCVA blends with various VCVA content at a concentration of 1.4g/dL and PVC-PEAD blends with various PEAD content at a concentration of 1.5g/dL were prepared. The relative viscosities of the polymer solutions and their blends were determined by using a Cannon-Fenske type viscometer. The turbidity method has been used to study the cloud-temperatures in polymer solutions. The cloud-temperatures were observed than the onset of turbidity in a photoelectric cell. Glass transition of temperatures of PVC-VCVA and PVC- PEAD blend films were determined by using DSC. A single glass transition were observed for miscible blends SEM has not been used so much to determine miscibility but ruther to study their morphology. In consequence of this study, it was observed that PVC with VCVA and PVC with PEAD miscible each other and PVC and EVA miscible each other as limited.