Bazı yeraltı ocaklarında yükle-taşı-boşalt makinalarının performans ölçümleri ve değerlendirilmesi
Performance measurements and evaluation of load-haul-dump machines in some underground mines
  1. Tez No: 76996
  2. Yazar: YAVUZ GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA CEYLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma kapsamında, Türkiye' deki bazı yeraltı işletmelerinde (Kayseri Pınarbaşı-Pulpınar Yeraltı Krom İşletmesi, Çayeli Bakır İşletmesi, Eskişehir Kavak Yeraltı Krom İşletmesi) kullanılan Yükle - Taşı - Boşalt (YTB) makinalarının teknik ve ekonomik açıdan değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Değişik kepçe kapasitesi ve modeldeki YTB makinalarının farklı yığın özelliklerinde ve çalışma koşullarında performansları ölçülmüştür. Farklı çalışma koşullarında YTB makinalarının üretim miktarları, enerji tüketimleri ve verimlilikleri belirlenmiş ve performans parametreleri ile çalışma koşullan arasında ilişkiler ortaya konulmuştur. Ayrıca YTB makinalarının yatırım ve işletme maliyetleri hesaplanmış ve YTB seçiminde ve kullanımında dikkate alınabilecek bazı öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, it was aimed to evaluate the Load - Haul - Dump (LHD) machines used in some underground mines (Kayseri Pınarbaşı- Pulpınar Underground Chromite Mine, Çayeli Copper Mine, Eskişehir Kavak Underground Chromite Mine) in Turkey from the economic and technical point of view. Performances of LHD machines with different bucket capacity and model were measured for various muckpiles and operational conditions. Production rates, energy consumptions and efficiencies of LHD machines were determined for different working conditions then some relations between performance parameters and working conditions were found. In addition, investment and operating costs of LHD machines were calculated and some suggestions which can be taken into consideration during the selection and using of LHD machines were given.